ראש ממשלה חדש באוקראינה: ארסני יסטניוק

האופוזיציה לוקחת את מושכות ההנהגה באוקראינה: הפרלמנט מינה ממשלת מעבר עד לבחירות בעוד שלושה חודשים בראשות מנהיג האופוזיציה ארסני יסטניוק, בן 39, שכיהן בעבר כשר האוצר. כבר בנאומו הראשון תקף את הנשיא המודח ינוקביץ' והאשים אותו בשוד הקופה: "37 מיליארד דולר הועברו לאוקראינה - ונעלמו"

ראש הממשלה החדש. יסטניוק (AP)

הפרלמנט האוקראיני אישר היום (ה') את מינויו של מנהיג האופוזיציה ושר האוצר לשעבר ארסני יסטניוק לראש הממשלה. יסטניוק, יושב ראש מפלגת "מולדת" של יוליה טימושנקו, יכהן בתפקיד ראש הממשלה הזמני עד לבחירות לנשיאות ב-25 במאי. אחריהן, הנשיא הנבחר ימנה ממשלה חדשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנאום שנשא בפרלמנט הדגיש יסטניוק כי עתידה של ארצו הוא כחברה באיחוד האירופי. "עלינו להגיע מהר להסגם עם קרן המטבע העולמית כדי לשקם את הכלכלה שלנו", אמר ראש הממשלה החדש.

לדבריו, בשלוש השנים האחרונות יצאו 70 מיליארד דולר מהמערכת הכלכלית של אוקראינה לחשבונות בנק זרים. הוא האשים את ממשלתו של הנשיא המודח ויקטור ינוקביץ' במעילת ענק: "אני רוצה לדווח לכם - קופת המדינה נשדדה והיא ריקה. 37 מיליארד דולרים באשראי שהוענק למדינה נעלם בכיוון לא ידוע".

יסטניוק נולד בעיר צ'רנוביץ שבמערב אוקראינה, סמוך לגבול רומניה, והוא בן 39. הוא נבחר לתפקיד ברוב של 371 חברי פרלמנט מתוך 450. עוד הוחלט כי אנדריי דסצ'יסטיה יכהן כשר החוץ בפועל, אלכסנדר שלפאק כשר האוצר והאדמירל איגור טניוך יכהן כשר ההגנה.

אלימות בחצי האי קרים, ינוקביץ' נצפה ברוסיה

חלק מכלי התקשורת דיווחו מוקדם יותר כי הנשיא המודח ינוקביץ' שנעלם מקייב בתחילת השבוע, נצפה בבית הבראה במוסקבה. יחד עם זאת, הדיווחים הללו לא אומתו על ידי מקורות מוסמכים. במקביל, מקור בממשל הרוסי צוטט באומרו כי רוסיה הסכימה לספק לנשיא המודח הגנה בשטחה, זאת בהמשך לבקשתו של ינוקביץ'.

בינתיים, המתיחות באוקראינה מסרבת להתפוגג. עשרות חמושים השתלטו הבוקר על בנייני ממשל בעיר סימפרופול, בירת חצי האי קרים שבשטחה של אוקראינה, כשהם מניפים את דגלי רוסיה.

כלי התקשורת ברוסיה מדווחים כי 60 החמושים, בדלנים אוקראינים פרו רוסיים, הגיעו למקום כשהם לובשים מדים לא מזוהים וברשותם נשק חם. החמושים ביצעו את המהלך כהתרסה נגד הממשלה החדשה.