ינוקוביץ': "אני עדיין נשיא אוקראינה"

הנשיא המודח כופר בהחלטת הפרלמנט האוקראיני החדש, ואמר כי הוא "עדיין נשיא אוקראינה". במקביל, המתיחות באזור חצי האי קרים עלתה לדרגת שיא, לאחר שחמושים השתלטו על בנייני ממשל וקראו להתנתקות מהממשל האוקראיני

"עדיין הנשיא", ינוקוביץ' (רויטרס)

נשיא אוקראינה המודח, וויקטור ינוקביץ', מסרב לקבל את המציאות. סוכנות הידיעות הרוסית מדווחת כי הנשיא שנמלט לאחרונה מקייב אמר כי הוא עדיין נשיאה של אוקראינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חלק מכלי התקשורת מדווחים כי ינוקוביץ' שנעלם מקייב בתחילת השבוע, נצפה בבית הבראה במוסקבה. יחד עם זאת, הדיווחים הללו לא אומתו על ידי מקורות מוסמכים. במקביל, מקור בממשל הרוסי צוטט באומרו כי רוסיה הסכימה לספק לנשיא המודח הגנה בשטחה, זאת בהמשך לבקשתו של ינוקוביץ'.

בינתיים, המתיחות באוקראינה מסרבת להתפוגג. עשרות חמושים השתלטו הבוקר (ה') על בנייני ממשל בעיר סימפרופול, בירת חצי האי קרים שבשטחה של אוקראינה, כשהם מניפים את דגלי רוסיה.

כלי התקשורת ברוסיה מדווחים כי 60 החמושים, בדלנים אוקראינים פרו רוסיים, הגיעו למקום כשהם לובשים מדים לא מזוהים וברשותם נשק חם. החמושים ביצעו את המהלך כהתרסה נגד הממשלה החדשה.

"הם שם, גם המשטרה נמצאת שם, זה נראה מפחיד", סיפר אזרח רוסי המתגורר בחצי האי האוקראיני לכלי התקשורת. "הם אמרו לי שהם רוצים שיתנו להם לקבל את ההחלטות שלהם בעצמם, שקייב לא תכתיב להם דבר".

עיתוי לא מקרי

הסיבה למתיחות בחצי האי קרים נובעת ממוצאם של תושבי המקום. רוב תושביו של חצי האי האוקראיני שבים השחור, הינם למעשה ממוצא רוסי. העיתוי שבו בחרו התושבים הרוסים, חילופי הממשלה האוקראינית בידי מובילי ההפיכה, כדי להביע את תביעותיהם להתנתקות - אינו מקרי.

נשיא אוקראינה המכהן, אולכסנדר טורצ'ינוב, אמר שארצו לא תיכנע לפעולות רוסיות בשטח קרים. הנשיא אף הוציא אזהרה רשמית בפרלמנט לאור האירועים.

מטוסי קרב רוסיים בכוננות (רויטרס)

במקביל, סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה כי שר ההגנה הרוסי הציב את מטוסים בכוננות מוגברת לאורכו של הגבול עם אוקראינה. "אנו עורכים כל הזמן עם סיורים אוויריים לאורכו של הגבול" צוטט שר ההגנה סרגיי שויגו. "מהרגע שבו הם קיבלו את האות להיות בכוננות גבוהה, חיל האוויר המוצב באזור הגבול מוכן בבסיסים".

בבירות המערב הביעו דאגה מההתפתחויות בגבול אוקראינה - רוסיה. גורמים בוושינגטון אמרו אמש כי כל פעילות צבאית רוסית באוקראינה תהיה "טעות חמורה". בלונדון ציינו כי הם "עוקבים בתשומת לב ודריכות רבה" אחרי המהלכים של רוסיה באזור.