אלפים מתעמתים בטורקיה: "ארדואן גנב"

אלפי מפגינים יצאו לרחובות במחאה על ההקלטה שבה נשמע לכאורה ארדואן מנחה את בנו להחביא כסף רב. ברחובות איסטנבול החלו עימותים בין המשטרה למפגינים, שקראו להתפטרותו של ראש הממשלה

באנקרה הציתו את תמונתו של ארדואן (רויטרס)

ההקלטה שבה הנחה לכאורה ארדואן את בנו להחביא סכומי כסף גדולים החזירה את המחאה לרחובות טורקיה: אלפי מפגינים דרשו את התפטרות הממשלה וקראו לראש הממשלה "הגנב טאיפ ארדואן". המשטרה התערבה והחלה לנסות לפזר את ההפגנות בגז מדמיע ותותחי מים, וחילופי דחיפות ומכות החלו בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עיקר המחאה מתרכזת בשעות האלה במחוז קאדיקוי באיסטנבול, והחל משעות הצהריים יצאו מפגינים רבים גם לרחובות אנקרה, ושרפו את תמונות המנהיג. גם תומכי ארדואן יצאו לרחובות, וקראו לו "תעמוד זקוף - הזמן לצידך", וחלקם אף הצהירו: "הגענו לכאן כדי למות איתך, טאיפ", וראש הממשלה השיב לעברם "האנשים לא מאמינים לשקרים האלה".

באופוזיציה שבו וטענו כי ההקלטה שהודלפה היא אמינה, וקראו לארדואן "לעוזב את המדינה עם ההליקופטר האישי או להתפטר". קודם לכן האשים ארדואן את יריביו הפוליטיים בזיוף שיחת הטלפון, בה נשמע כאשר הוא מנחה את בנו להסתיר כסף במהלך חקירת פרשת השחיתות במדינה.

השוטרים ניסו לפזר את ההפגנות (רויטרס)

"ההקלטה בוגדנית וחסרת בושה"

ראש הממשלה אף טען כי ההקלטה ה"מבושלת" בוצעה לאחר פריצה לתקשורת מוצפנת, וכינה את ההקלטה "חסרת בושה ובוגדנית". למרות שארדואן לא הפנה אצבע מפורשת כלפי יריב ספציפי, ההנחה היא שכוונתו לבן בריתו לשעבר שהפך ליריבו, פטהוללה גילן.  

השיחה המדוברת פורסמה באתר יוטיוב, לאחר שלטענת המפרסמים הוקלטה בחודש דצמבר האחרון. במהלכה נשמע לכאורה ארדואן כשהוא מנחה את בנו כיצד להיפטר ממיליוני יורו במזומן שהחזיק בביתו. בלשכתו של ארדואן מיהרו לדחות את פרסום ההקלטה והכחישו את מהימנותה.

"ההקלטות מזויפות ולא אוטנטיות", נכתב בהצהרה שפרסמה לשכת ראש הממשלה הטורקי. פרסום ההקלטה בא על רקע חשיפת פרשיית האזנות סתר לעשרות מבכירי הממשל בטורקיה. בחודש שעבר דיווחו כלי תקשורת במדינה על איתור מתקני האזנה בביתו ובלשכתו של ארדואן.