אחרי ההפיכה באוקראינה: היהודים חוששים מאנטישמיות בממשל

השתתפותם של גופים לאומניים קיצוניים באופוזיציה מעלה חשש כבד בקרב הקהילה היהודית מהתגברות מקרי התקיפה. מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה פנה לנתניהו וביקש: "פעלו בעקבות השינויים להגנת היהודים - זהו, ללא ספק מצב חירום". צפו ברעולי פנים מרססים צלבי קרס במשכן הנשיא

במהלך השבוע הדרמטי שעבר על אוקראינה נכנסו תנועות רבות תחת הכותרת "אופוזיציה". כל מי שהתנגד לשלטונו הפרו רוסי של הנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ' השתתף בפעילות להפלת משטרו ואלו הצדדים שאמורים לבנות קואליציה לקראת הבחירות במדינה. חלק מהגופים הם ארגונים פרו מערביים, שרוצים מדינה דמוקרטית וליברלית יותר, אבל יש ביניהם גם פעילים קיצונים מאוד כמו אנשי מפלגת "סבבודה" ומי שעומד בראשה אולה טיאניבוק. כוחה העולה של המפלגה הלאומנית מעורר חשש כבד בקרב הקהילה היהודית במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צוות של הטלוויזיה האוקראינית נכנס אמש עם רעולי פנים למשרדי הנשיא המודח בקייב ולמתחם המגורים הנשיאותי. בצד התמונות המתארות את הפאר הרב, ניתן לראות גם פעילים עם מסיכות שחורות לראשם, שמרססים סמלים נאציים ופאשיסטיים על קירות הארמון.

אולה טיאניבוק, מנהיג מפלגת "סבבודה", תואר בימים האחרונים כאחד המנהיגים החשובים ביותר במחאה נגד שלטון ינוקוביץ' ואפילו נפגש עם דמויות בולטות כמו הסנאטור האמריקני ג'ון מקיין, שוודאי לא ידע שבעבר הוא טען ש"מאפיה יהודית רוסית" שולטת באוקראינה. הוא גם חבר בתנועות לאומניות כלל אירופאיות, יחד עם תנועות כמו ג'וביק ההונגרית, ובקהילה היהודית אוקראינה מאוד מודאגים מעליית גופים קיצוניים כמו סבבודה לשלטון.

"ללא ספק מצב, חירום יהודי"

מנכ"ל איגוד הארגונים היהודים באירופה, הרב מנחם מרגולין, פנה לראש הממשלה נתניהו ולשר הביטחון יעלון וביקש שיפעלו, "בשל השינויים באוקראינה, להגנת אנשי הקהילה היהודית". הרב מרגולין כתב: "פעילות הגורמים האנטישמיים עלולה להסלים עד כדי גביית קורבנות בנפש ברחבי אוקראינה". הוא גם דרש מהקהילה האירופית "להבהיר לגורמי האופוזיציה בקייב כי מוטלת עליהם האחריות למנוע המשך התנכלות ליהודים במדינה".

מרגולין דיווח לנתניהו וליעלון כי ביומיים האחרונים קהילות יהודיות שונות ברחבי אוקראינה מביעות חששות כבדים ומתארות תחושה קשה של חוסר אונים, לנוכח הגל ההולך וגובר של מתקפות אנטישמיות.

בין האירועים המדווחים מונה הרב מרגולין: זריקת בקבוק תבערה בבית הכנסת בז'אפרוז'ה ושליחת איומים לדמויות מפתח בקהילה. "האתגר ברור וגם המורכבות שבנקיטת צעדי אבטחה במדינה ריבונית זרה, אך זהו, ללא ספק מצב חירום יהודי", כתב הרב מרגולין.