מחאה נגד השלטון גם בוונצואלה: "לא לדיקטטורה"

אלפים יצאו לרחובות בירת ונצואלה על מנת להפגין נגד משטרו של ניקולאס מאדורו וקראו להדחתו. המשטרה ירתה גז מדמיע לעבר המפגינים, שבתורם יידו בקבוקי תבערה ואבנים כלפי השוטרים. לפחות 8 מפגינים נהרגו בעימותים האלימים במדינה בשבוע האחרון, ואתמול מתה מפצעיה סטודנטית שנורתה בפניה במהלך אחת ההפגנות

אחרי אוקראינה, ונצואלה הבאה בתור? רחובות הבירה קראקאס הפכו לזירת התנגשויות אלימה, ורבים נעצרו. כתובות גרפיטי רוססו ברחובות העיר: "לא לדיקטטורה!", לאחר שלפחות שמונה מפגינים נהרגו במהלך השבוע האחרון, במחאות נגד משטרו של הנשיא ניקולאס מאדורו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשטרה שיגרה גז מדמיע לעבר המפגינים, שניסו לבעוט בחזרה את הגז לעבר המשטרה. מפגינים רבים נמלטו מהזירה, ואחרים השליכו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר השוטרים שגרמו להצתת שריפות ברחובות. המפגינים התומכים באופוזיציה התעמתו עם המשטרה, בסופה של הפגנה גדולה נגד ממשלתו של הנשיא ניקולאס מאדורו. קודם לכן אלפי מפגינים חסמו את הרחובות ודרשו את התפטרות הממשלה, ומולם הפגינו תומכיו של מאדורו.

מניין ההרוגים במדינה בעשרת הימים האחרונים עלה לשמונה, ומאדורו טען כי ההפגנות הם "הקדמה למהפכה" מצד קבוצות פאשיסטיות. מאדורו עלה לשלטון בחודש אפריל 2013, לאחר שנבחר כמחליפו של הוגו צ'אבס שהלך לעולמו, וממשלתו זכתה לביקורת ציבורית חריפה מאז הקמתה. שני מפגינים תומכי הממשלה נעצרו בשעות הלילה לאחר ש"ביצעו פעולות תוקפניות", לפי הודעת הנשיאות.

(רויטרס)

"לא רוצים עוד מתים"

אתמול מתו סטודנטית צעירה ועובד בסופרמרקט שרכב על אופנוע. הסטודנטית, ג'רלדין מורנו בת ה-23, נורתה בפניה מכדור גומי ביום שלישי האחרון, ואתמול מתה בבית החולים. "הם אמרו לנו שאין שום דבר שהם יכולים לעשות יותר", אמרה אמה האבלה, רוזה אורוזקו.

גבר בן 29 נהרג בעת שרכב על אופנועו ונתקל בכבל גדול שנמתח ברחוב במהלך ההפגנות. הצעיר, עובד בסופרמרקט בשם סנטיאגו אנריקה פדרוזה, נהרג במקום. "הוא היה בדרכו הביתה, ולא ראה את הכבל בגלל החושך", אמר שר הפנים מיגל רודריגז טורס. "לא היה לאיש הצעיר והחרוץ הזה שום קשר לרוצחים הפשיסטיים הימנים".

בשבוע שעבר נהרגו חמישה בני אדם מפצעי ירי במהלך ההפגנות, ואדם נוסף נדרס למוות על ידי מכונית. "אנחנו לא רוצים עוד מתים", קראה אנדריינה טאראזון, שרה לענייני נשים ושוויון מגדרי. לעומתה, הנשיא מאדורו אמר כי לא יגן על אלו שיורים לעבר שוטרים, וקרא לנשיא ארה"ב ברק אובמה לשוחח עם משטרו ולהחזיר על כנם את היחסים הדיפלומטיים.