קמפיין בבריטניה: להוציא מחוץ לחוק שתיית אלכוהול בהיריון

ארגונים בבריטניה קוראים להעמיד לדין נשים שצורכות משקאות חריפים במהלך ההיריון, בטענה שמדובר בפגיעה בבריאות העובר ובסיכון לחייו. אם לילדה בת שש, שנולדה עם שיתוק מוחי, עשויה לעמוד לדין בגין גרימת נזק. קמפיין תקשורתי במדינה, בהשתתפות ילדים שנפגעו מהרעלת אלכוהול בהיריון, קורא לאימהות להימנע משתייה חריפה

(מתוך הקמפיין)

שתייה חריפה בהיריון - פשע נגד עוברים? זהו המסר של קמפיין שיזמו מספר ארגונים לא-פוליטיים בבריטניה, שקוראים להעמיד לדין אימהות ששותות אלכוהול בהפרזה במהלך ההיריון. הפעילים טוענים כי השתייה המוגזמת "מסכנת את חיי העוברים" וגורמת לנזקים רבים, ופנו לבית משפט במדינה על מנת שיכריע בסוגייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפעילים תבעו אם לילדה בת שש, שספגה נזק מוחי ברחם בזמן ההיריון, בטענה שהאם הייתה מודעת לסיכון שמהווה השתייה החריפה על בריאות העובר. אם בית המשפט יקבל את בקשתם לדון במקרה, התובעים יציגו בפני השופטים עדויות לילדים רבים שנפגעו כתוצאה מחשיפה ניכרת לאלכוהול.

משרד הבריאות בבריטניה פרסם נתונים לפיהם אחד מכל מאה עוברים נולד עם הפרעות כתוצאה מפגיעת אלכוהול. בשלוש השנים האחרונות נרשמה עלייה חדה, בשיעור של 50%, ב-FAS - תסמונת אלכוהול עוברית ו-313 תינוקות נפגעו מהתופעה במהלך 2012-2013 ועל פי ההערכה מניין הנפגעים גבוה יותר מהנתונים הרשמיים. בעקבות הנתונים החמורים, ובמקביל למסלול המשפטי, החלו הארגונים בקמפיין ציבורי שקורא לאימהות "לחשוב על העובר לפני הכוס הבאה".

"להימנע משתייה חריפה היא המסלול הבטוח", אמר פסיכיאטר בריטי, ד"ר רגא מוחרג'י, שהשתתף בקמפיין. "אם את רוצה להבטיח שלא יהיה שום סיכון לילד, אז אל תשתי אלכוהול בכלל. הארגונים פועלים על מנת להוציא גם את העישון ברכב המכיל ילדים מחוץ לחוק, על מנת להגן בצורה המירבית על עוברים יולדים מפני החומרים הרעילים.

בקמפיין המודעות הבריטי השתתף גלן, בן 15, שנולד עם תסמונת אלכוהול עוברית. גילו המנטלי של גלן הוא כשל ילד בן ארבע, והוא סובל ממגבלות פיזיות רבות - הוריו המאמצים נאלצים להזין אותו דרך צינור וללבוש חיתולים. "צריך להיות ברור מהרגע הראשון שאסור לאימהות לשתות", טענה סו ברט, אמו המאמצת של גלן, שהדגישה כי מלבד המישור הפלילי יש לפעול לחינוך האמהות.