אחרי ההדחה: לא עוזבים את הכיכר

גם לאחר הדחתו של הנשיא ינוקוביץ' ושחרורה ממאסר של יריבתו טימושנקו, אזרחים אוקראינים רבים עדיין נמצאים בכיכר העצמאות, למרות הקור המקפיא. אוהלים רבים מוצבים בכיכר, עדות למאבק שעוד לא תם

הפיכה באוקראינה - הבוקר שאחרי: גם לאחר שהפרלמנט הדיח אמש (שבת) ברוב מכריע את הנשיא ויקטור ינוקוביץ', ובמקביל שוחררה מהכלא מי שהייתה יריבתו במשך שנים יוליה טימושנקו - נמצאים עדיין ההמונים בכיכר העצמאות שבבירה האוקראינית. בהופעה ראשונה אחרי שעזב את בירת אוקראינה ויצא מזרחה, התייחס אתמול הנשיא למהומות במדינתו והכתיר אותן כ"הפיכה". בריאיון לטלוויזיה המקומית הדגיש ינוקוביץ' כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו. בדבריו כינה הנשיא האוקראיני את המתפרעים "בנדיטים", וסיפר כי מפגינים הציתו את מכוניתו, בשעה שעשה את דרכו לנמל התעופה משם טס מקייב לעיר חרקוב. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש הגיעה טימושנקו אל מוקד המחאה ושילהבה את ההמונים. "צאו להפגין, גיבורים אינם מתים", קראה להם.  טימושנקו תקפה בדבריה את הנשיא ינוקוביץ' וקראה להביאו בכוח אל הכיכר כדי להתעמת עם המפגינים. "אין לכם כל זכות לעזוב את הכיכר, אל תעצרו עדיין", קראה מנהיגת האופוזיציה בנאומה.

"בנדיטים". ינוקוביץ' (AP)

המנהיגה האוקראינית ויריבתו של הנשיא ינוקוביץ', התקבלה עם שחרורה מחוץ לכלא בתרועות שמחה של תומכיה שחזרו וקראו בשמה. טימשונקו, שריצתה עונש מאסר של יותר משנתיים, כיהנה כראשת ממשלת אוקראינה לאחר המהפכה הכתומה, ואף כמעט הפכה לנשיאת אוקראינה לפני כארבע שנים - זאת לאחר הקרב הצמוד שניהלה מול הנשיא ינוקוביץ'.

אש בכיכר (רויטרס)

העימותים דעכו (רויטרס)

לאחר הבחירות הואשמה טימשונקו בכך שגרפה רווחים באופן לא חוקי מעסקאות גז שהייתה מעורבת בהן - ובאוקטובר 2011 נשלחה לרצות עונש מאסר של שבע שנים בגין שימוש לרעה לכאורה בסמכויותיה.

מאז ימי המהפכה הכתומה, ובמיוחד לאחר שנכלאה, הפכה טימושנקו לסמל למאבק של האופוזיציה באוקראינה בשלטון הפרו-רוסי. במחאה האלימה ששטפה את אוקראינה בשבוע האחרון, התנוססה תמונה גדולה ועליה דיוקנה בכיכר העצמאות בקייב.

בעולם בירכו: "נשמור על אחדותה של אוקראינה"

גורמים מדיניים ברחבי העולם בירכו על שחרורה של טימושנקו ממאסרה, וקראו להפסקת האלימות במדינה. בממשל האמריקני אמרו כי הם מוכנים לסייע בשיקום הדמוקרטיה במדינה השסועה.

שר האוצר האמריקני ג'ק לו אמר הלילה כי ארצו מוכנה לפעול יחד עם רוסיה ומדינות נוספות במטרה לשקם את השלטון הדמוקרטי באוקראינה. את הדברים אמר לו לאחר שנפגש עם מקבילו הרוסי במסגרת ועידת ה-G20 בסידני שבאוסטרליה. גורם במשרד האוצר האמריקני אמר כי "השר לו הדגיש כי ארצות הברית מוכנה לסייע לאורקאינה לחזור למצב של יציבות כלכלית ולשקם את הממשל הדמוקרטי יחד עם בנות בריתה".

מוקדם יותר הלילה בירך שר החוץ הצרפתי לורן פביוס על שחרורה של טימושנקו. "צרפת ושותפתיה באירופה קוראות להפסקת האלימות ולשמירה על אחדותה של אוקראינה".  

סיקור מיוחד: אוקראינה בוערת

דרמה באוקראינה: "הנשיא ניסה להימלט לרוסיה"

ראשת הממשלה לשעבר שוחררה מהכלא

הפרלמנט הדיח את ינוקוביץ'; הנשיא: "לא אתפטר"

"הנשיא נמלט, עיר הבירה בידינו" 

ההסכם באוקראינה: הלוויות וספקנות

אוקראינה: נחתם הסכם בין הנשיא לאופוזיציה

נשיא אוקראינה הודיע: הבחירות יוקדמו

נשיאות אוקראינה: הושג הסכם פשרה עם האופוזיציה

נצורים בקייב: "כולם כאן בלחץ"

יום דמים בקייב: 67 שוטרים נלקחו כבני ערובה

הסכם הפסקת האש קרס: הרוגים ופצועים בהפגנות באוקראינה

קייב: הנשיא הכריז על הפסקת אש