מועצת הביטחון: "לאפשר העברת סיוע הומניטרי בסוריה"

בפעם הראשונה, מועצת הביטחון של האו"ם אישרה פה אחד החלטה הקוראת לאפשר גישה לשיירות המגישות סיוע הומניטרי לאזרחי המדינה. רוסיה, שלרוב עומדת לצדו של משטר אסד, הביעה תמיכתה בהחלטה לאחר שהוסר ממנה סעיף הנוגע להטלת סנקציות. "ההחלטה היתה צריכה להתקבל מזמן", אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם

מועצת הביטחון. רוסיה לא התנגדה (AP)

אזרחי סוריה יכולים לנשום מעט לרווחה? מועצת הביטחון של האו"ם החליטה פה אחד להורות על מתן גישה להכנסת סיוע הומניטרי באופן מיידי עבור תושבי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק.

ההחלטה שהתקבלה על ידי חברות המועצה, קוראת הן לממשלת סוריה והן לכוחות המורדים לאפשר לשיירות לנוע ברחבי המדינה, זאת במסגרת עבודתן בהגשת סיוע לאזרחים. נוסח ההחלטה שגובש אינו כולל איום בסנקציות, אך יחד עם זאת שולבה בו מעין אזהרה לפיה אם הצדדים לא יפעלו לביצוע ההחלטה - "יינקטו צעדים נוספים".

רוסיה וסין, שעד כה הטילו וטו על החלטות דומות במועצה - הצביעו הפעם בעדה. הרוסים, התומכים בעקביות במשטרו של הנשיא בשאר אסד, תמכו בהחלטת מועצת הביטחון תוך התעקשות כי הנוסח הסופי לא יכלול התייחסות לסנקציות.

ולמרות זאת, ההחלטה של מועצת הביטחון כללה גינוי לפעולות הנעשות בסוריה - שפוגעות בחיי האזרחים. בין השאר, צורפה קריאה להפסקת השלכת חביות הנפץ וכן דרישה לשים קץ למצור על הערים שאינו מאפשר הכנסת סיוע הומניטרי.

"החלטה באיחור"

מזכ"ל האו"ם באן קי מון, בירך על החלטת מועצת הביטחון, אך טען כי היתה צריכה להתקבל ללא כל משא ומתן בין החברות. "אם ההחלטה תיושם במהירות, ניתן יהיה להקל על סבלם של האזרחים", אמר המזכ"ל.

שגרירת ארצות הברית לאו"ם סמנתה פאואר התייחסה אף היא להחלטה וטענה כי היתה צריכה להתקבל "מזמן". בריאיון ברשת BBC טענה השגרירה כי האתגר טמון ביישום ההחלטה, וכי על הממשל ברוסיה יהיה לסייע בכך בשל השפעתו על הנעשה בדמשק.