טימושנקו למפגינים בכיכר: "ניצחתם, גיבורים לא מתים"

מי שהפכה לסמל המאבק שוחררה מהכלא והגיעה היישר אל כיכר העצמאות בקייב – שם קראה למפגינים להמשיך בהפיכה. "צריך להביא את הנשיא לכיכר בכוח", אמרה ראשת ממשלת אוקראינה לשעבר ושלהבה את ההמונים

שעות ספורות לאחר ששוחרה מהכלא בעיר חרקוב, נעמדה ראשת ממשלת אוקראינה לשעבר, יוליה טימושנקו, על בימת הנואמים בכיכר העצמאות בקייב ונשאה דברים בפני מאות אלפי תומכים נלהבים. "זהו הניצחון שלכם, גיבורים לעולם אינם מתים", אמרה המנהיגה האוקראינית להמון המריע בנאום ראשון אחרי שחרורה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

טימושנקו תקפה בדבריה את הנשיא, ויקטור ינוקוביץ', וקראה להביאו בכוח אל הכיכר כדי להתעמת עם המפגינים. "אין לכם כל זכות לעזוב את הכיכר, אל תעצרו עדיין", קראה מנהיגת האופוזיציה בנאומה.

המנהיגה האוקראינית ויריבתו של הנשיא ינוקוביץ', התקבלה עם שחרורה מחוץ לכלא בתרועות שמחה של תומכיה שחזרו וקראו בשמה.

בינתיים, הנשיא מנסה לחפש פתרון אחרי שהפרלמנט במדינה הודיע על הדחתו. יו"ר הפרלמנט האוקראיני טען מוקדם יותר, כי ינוקוביץ' ניסה לעשות את דרכו לרוסיה - אך מטוסו נעצר בדרך.

ניסה להימלט? ינוקוביץ' (ap)

סיבת המאסר: רווחים לא חוקיים מעסקאות גז

טימשונקו, שריצתה עונש מאסר של יותר משנתיים, כיהנה כראשת ממשלת אוקראינה לאחר המהפכה הכתומה, ואף כמעט הפכה לנשיאת אוקראינה לפני כארבע שנים - זאת לאחר הקרב הצמוד שניהלה מול הנשיא המכהן, ויקטור ינוקוביץ'.

לאחר הבחירות, הואשמה שגרפה רווחים באופן לא חוקי מעסקאות גז שהייתה מעורבת בהן - ובאוקטובר 2011 נשלחה לרצות עונש מאסר של 7 שנים בגין שימוש לרעה לכאורה בסמכויותיה.

מאז ימי המהפכה הכתומה, ובמיוחד לאחר שנכלאה - הפכה טימושנקו לסמל למאבק של האופוזיציה באוקראינה בשלטון הפרו-רוסי. במחאה האלימה ששטפה את אוקראינה בשבוע האחרון, התנוססה תמונה גדולה ועליה דיוקנה בכיכר העצמאות בקייב.

מפגינים באוקראינה (רויטרס)

בהופעה ראשונה, אחרי שעזב את בירת אוקראינה ויצא מזרחה, התייחס היום הנשיא למהומות במדינתו והכתיר אותן כ"הפיכה". בריאיון לטלוויזיה המקומית הדגיש ינוקוביץ' כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו.

על סף מהפכה (רויטרס)

בדבריו כינה הנשיא האוקראיני את המתפרעים "בנדיטים", וסיפר כי מפגינים הציתו את מכוניתו, בשעה שעשה את דרכו לנמל התעופה משם טס מקייב לעיר חרקוב. 

המונים ברחובות (רויטרס)

סיקור מיוחד: אוקראינה בוערת

דרמה באוקראינה: "הנשיא ניסה להימלט לרוסיה"

ראשת הממשלה לשעבר שוחררה מהכלא

הפרלמנט הדיח את ינוקוביץ'; הנשיא: "לא אתפטר"

"הנשיא נמלט, עיר הבירה בידינו" 

ההסכם באוקראינה: הלוויות וספקנות

אוקראינה: נחתם הסכם בין הנשיא לאופוזיציה

נשיא אוקראינה הודיע: הבחירות יוקדמו

נשיאות אוקראינה: הושג הסכם פשרה עם האופוזיציה

נצורים בקייב: "כולם כאן בלחץ"

יום דמים בקייב: 67 שוטרים נלקחו כבני ערובה

הסכם הפסקת האש קרס: הרוגים ופצועים בהפגנות באוקראינה

קייב: הנשיא הכריז על הפסקת אש