הפרלמנט הדיח את ינוקוביץ'; הנשיא: "לא אתפטר"

ינוקוביץ' הודיע כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו, אבל בפרלמנט רוצים אחרת. המחוקקים הצביעו בעד הדחתו של הנשיא וקבעו בחירות מוקדמות ל-25 במאי. במקביל, ראשת הממשלה לשעבר טימושנקו שוחררה מהכלא. הנשיא: "אנחנו כמו בגרמניה לפני עליית השלטון הנאצי"

ינוקוביץ': "לא אתפטר מהנשיאות" (ap)

לא מתפטר, מפוטר: לאחר שהצהיר כי לא יעזוב את תפקידו ויישאר במדינה, הצביע היום (ש') הפרלמנט האוקראיני בעד הדחתו של הנשיא ויקטור ינוקוביץ'. הבחירות המוקדמות לנשיאות צפויות להתקיים ב-25 במאי. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בהופעה ראשונה אחרי שעזב את בירת אוקראינה ויצא מזרחה, התייחס מוקדם יותר הנשיא למהומות במדינתו והכתיר אותן כ"הפיכה". בריאיון לטלוויזיה המקומית אמר ינוקוביץ' כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו.

בדבריו כינה הנשיא האוקראיני את המתפרעים "בנדיטים". הוא סיפר כי מפגינים הציתו את מכוניתו, בשעה שעשה את דרכו לנמל התעופה משם טס מקייב לעיר חרקוב שבמזרח המדינה. 

יצאה לחופשי. טימושנקו (AP)

"הצעדים הבאים שננקוט תלויים בפעולות של הקהילה הבינלאומית", אמר ינוקוביץ'. "נבדוק כיצד מדינות העולם יתמודדו עם אחריותן. שר החוץ האוקראיני דיווח אתמול כי שוחח עם שרי החוץ האירופים וכן עם הממשל האמריקני. אני מקווה שהשיחות עם האופוזיציה יימשכו בימים הקרובים".

ינוקוביץ' השווה בריאיון את המצב באוקראינה למצב בו הייתה נתונה גרמניה טרם עליית הנאצים לשלטון בשנות ה-30, כשאדולף היטלר החל צובר את כוחו. לדבריו, ההחלטות המתקבלות בפרלמנט אינן חוקיות ומספר חברים ממפלגתו אף פרשו ועברו לצדה של האופוזיציה.

ראשת הממשלה לשעבר שוחררה מהכלא

בעוד ינוקוביץ' ממשיך ונאחז בכהונתו, ראשת הממשלה לשעבר, מראשי המהפכה הכתומה של 2004 ומי שמשמשת כיום כיו"ר האופוזיציה באוקראינה, יוליה טימושנקו, שוחררה ממאסר לאחר יותר משנתיים.

טימשונקו כיהנה כראשת ממשלת אוקראינה לאחר המהפכה הכתומה, ואף כמעט הפכה לנשיאת אוקראינה לפני כארבע שנים - זאת לאחר הקרב הצמוד שניהלה מול הנשיא המכהן, ויקטור ינוקוביץ'.

חורבות קייב, השבוע (רויטרס, AP)

לאחר הבחירות, טימושנקו הואשמה שגרפה רווחים באופן לא חוקי מעסקאות גז שהייתה מעורבת בהן - ובאוקטובר 2011 נשלחה לרצות עונש מאסר של 7 שנים בגין שימוש לרעה לכאורה בסמכויותיה.

מאז ימי המהפכה הכתומה, ובמיוחד לאחר שנכלאה - הפכה טימושנקו לסמל למאבק של האופוזיציה באוקראינה בשלטון הפרו-רוסי. במחאה האלימה ששטפה את אוקראינה בשבוע האחרון, התנוססה תמונה גדולה ועליה דיוקנה בכיכר העצמאות בקייב.

למעלה מ-100 הרוגים (AP)

זרועות הביטחון באוקראינה: לא נתעמת עם מפגינים

נציגי הצבא וראשי ארבעת זרועות הביטחון באוקראינה, בהם גם ראש היחידה לטיפול בהפגנות, הופיעו היום בפני הפרלמנט והודיעו כי לא ייקחו כל חלק בעימותים עם אזרחי המדינה.

בזאת, ראשי הזרועות המייצגים את היחידות שהביאו למותם של למעלה ממאה מפגינים אוקראינים, מצטרפים גם לשר הפנים, שהצהיר מוקדם יותר על נאמנותו לאופוזיציה.

סיקור מיוחד: אוקראינה בוערת

"הנשיא נמלט, עיר הבירה בידינו" 

ההסכם באוקראינה: הלוויות וספקנות

אוקראינה: נחתם הסכם בין הנשיא לאופוזיציה

נשיא אוקראינה הודיע: הבחירות יוקדמו

נשיאות אוקראינה: הושג הסכם פשרה עם האופוזיציה

נצורים בקייב: "כולם כאן בלחץ"

יום דמים בקייב: 67 שוטרים נלקחו כבני ערובה

הסכם הפסקת האש קרס: הרוגים ופצועים בהפגנות באוקראינה

קייב: הנשיא הכריז על הפסקת אש