תוצאות המאבק באוקראינה: ראשת הממשלה לשעבר שוחררה מהכלא

כחלק ממימושו של הסכם הרגיעה, ראשת הממשלה לשעבר, יוליה טימושנקו, שוחררה מהכלא בעיר חרקוב - אחרי שריצתה עונש מאסר של יותר משנתיים. במקביל, הצביע הפרלמנט האוקראיני להדיח את הנשיא ינוקוביץ' מתפקידו

תצא לחופשי. יוליה טימושנקו (רויטרס)

לוחמת החופש יצאה לחופשי: ראשת הממשלה לשעבר, מראשי המהפכה הכתומה של 2004 ומי שמשמשת כיום כיו"ר האופוזיציה באוקראינה, יוליה טימושנקו, השתחררה היום (ש') ממאסר לאחר למעלה משנתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

טימושנקו תצא מתא המאסר בכלא בו שהתה בשנים האחרונות בעיר חרקוב - אליה גם נמלט הנשיא. מנהיגת האופוזיציה הודיעה עם שחרורה מהכלא כי היא עושה את דרכה למחנה המפגינים בכיכר העצמאות שבבירה קייב.

טימשונקו כיהנה כראשת ממשלת אוקראינה לאחר המהפכה הכתומה, ואף כמעט הפכה לנשיאת אוקראינה לפני כארבע שנים - זאת לאחר הקרב הצמוד שניהלה מול הנשיא המכהן, ויקטור ינוקוביץ'.

לאחר הבחירות, טימושנקו הואשמה שגרפה רווחים באופן לא חוקי מעסקאות גז שהייתה מעורבת בהן - ובאוקטובר 2011 נשלחה לרצות עונש מאסר של 7 שנים בגין שימוש לרעה לכאורה בסמכויותיה.

תמונתה של טימושנקו בכיכר, השבוע (AP)

מאז ימי המהפכה הכתומה, ובמיוחד לאחר שנכלאה - הפכה טימושנקו לסמל למאבק של האופוזיציה באוקראינה בשלטון הפרו-רוסי. במחאה האלימה ששטפה את אוקראינה בשבוע האחרון, התנוססה תמונה גדולה ועליה דיוקנה בכיכר העצמאות בקייב.

זרועות הביטחון באוקראינה: לא נתעמת עם מפגינים

לצד דבריו של ינוקוביץ' כי לא יעזוב את הנשיאות, אמר היום חבר פרלמנט אוקראיני כי ינוקוביץ', הבטיח שיתפטר מתפקידו.

המפגינים השתלטו על לשכת הנשיא (רויטרס, AP)

במקביל, נציגי הצבא וראשי ארבעת זרועות הביטחון באוקראינה, בהם גם ראש היחידה לטיפול בהפגנות, הופיעו היום בפני הפרלמנט והודיעו כי לא ייקחו כל חלק בעימותים עם אזרחי המדינה. בזאת, ראשי הזרועות המייצגים את היחידות שהביאו למותם של למעלה ממאה מפגינים אוקראינים, מצטרפים גם לשר הפנים, שהצהיר מוקדם יותר על נאמנותו לאופוזיציה.

העימותים באוקראינה (AP)

אתמול חתמו נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' ונציגי האופוזיציה על הסכם לסיום המשבר במדינה. לפי ההסכם, שהושג בתיווך האיחוד האירופי, הבחירות לנשיאות יוקדמו ותוקם ממשלת אחדות לאומית.

כמו כן, אחד מסעיפי ההסכם, קבע כי טימושנקו תשחורר ממאסר - סעיף שהגיע היום לכדי מימוש.

סיקור מיוחד: אוקראינה בוערת

"הנשיא נמלט, עיר הבירה בידינו" 

ההסכם באוקראינה: הלוויות וספקנות

אוקראינה: נחתם הסכם בין הנשיא לאופוזיציה

נשיא אוקראינה הודיע: הבחירות יוקדמו

נשיאות אוקראינה: הושג הסכם פשרה עם האופוזיציה

נצורים בקייב: "כולם כאן בלחץ"

יום דמים בקייב: 67 שוטרים נלקחו כבני ערובה

הסכם הפסקת האש קרס: הרוגים ופצועים בהפגנות באוקראינה

קייב: הנשיא הכריז על הפסקת אש