דיווח באוקראינה: הנשיא נמלט מעיר הבירה - והמפגינים השתלטו עליה

יממה לאחר חתימת ההסכם בין הנשיא ויקטור ינוקוביץ' לנציגי האופוזיציה, נראה שהמחאה באוקראינה לא באמת שככה: אחד ממנהיגי המחאה נגד השלטון טוען שהנשיא מיהר להימלט מהבירה ולוותר על סמכויות רבות, וכי עיר הבירה קייב נותרה בשליטה מלאה של המפגינים. "ינוקוביץ' ברח, המהפכה תימשך"

נטש את ארמון הנשיאות? ינוקוביץ' (AP)

הנשיא נס על נפשו? יממה לאחר שחתם על הסכם רגיעה עם שלושת נציגי האופוזיציה באוקראינה, מדווח היום (שבת) אחד מראשי המחאה כי הנשיא ויקטור ינוקוביץ', נגדו התנהלו בשבוע האחרון הפגנות ענק בדרישה להתפטרותו, נמלט מהבירה קייב - והותיר את משכן הנשיא מיותם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"הנשיא ינוקוביץ' ברח למזרח המדינה, הוא ככל הנראה נמצא עכשיו בחרקוב", טען אנדריי פרוביי, ממנהיגי מחאת 'כיכר העצמאות' ששטפה את אוקראינה בשבוע האחרון במסגרתה נרשמו למעלה ממאה הרוגים ואלפי פצועים.

לדבריו, הנשיא נמלט מקייב לאחר שחתם על ההסכם עם נציגי האופוזיציה שבמסגרתו ויתר על רבות מסמכויותיו והסכים להקדים את הבחירות במדינה לסתיו הקרוב. כעת, כך לטענתו, נותרה הבירה בידי המפגינים: "הבירה קייב כולה נתונה לשליטתנו".

אחד ממנהיגי האופוזיציה באוקראינה, ויטלי קליצ'טקו, טען אף הוא כי ינוקוביץ' נס על נפשו מהבירה. עיתונאים שהגיעו למשכנו של הנשיא ינוקוביץ' הממוקם כ-15 קילומטרים מהבירה קייב, סיפרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי המקום ננטש, החדרים בבניין ריקים - וכי לא היה כל זכר למאבטחים במקום.

המפגינים השתלטו על קייב? (רויטרס)


לאחר לילה שקט באופן יחסי בקייב, שוב נהרו הבוקר מפגינים לכיכר ולרובע הממשלה בבירה - זאת לאחר שלא הסתפקו בהסכם שנחתם. הם עדיין דורשים את התפטרותו של ינוקוביץ' מתפקידו - וכמה שיותר מהר.

"מוות לפושע!", זעקו כמה מהמפגינים. אחד ממנהיגי קבוצות המחאה הרדיקליות אף הוסיף שהמהפכה הלאומית שהחלה רק מתחילה - והיא תימשך, ללא כל קשר להסכם שנחתם.

חנינה למפגינים שהתפרעו, מנהיגת האופוזיציה תשוחרר

בשעות הלילה המשיכו רבבות אוקראינים להתגודד בכיכר העצמאות וברחובות הבירה קייב, וקיימו הלוויות המוניות להרוגי מחאות הדמים בימים האחרונים.

במהלך היום אתמול, לאחר החתימה על הסכם הפשרה בין הנשיא ינוקוביץ' לבין נציגי האופוזיציה, העביר הפרלמנט באוקראינה שורת חוקים שיקדמו את ההסכם. בין היתר הצביע הפרלמנט על תיקונים בחוק הפלילי, שצפויים לסלול את הדרך לשחרורה מהכלא של מנהיגת האופוזיציה יוליה טימושנקו.

פרצופה של המחאה. יוליה טימושנקו (AP)

זמן קצר לאחר החתימה על ההסכם, אישר הפרלמנט באוקראינה ברוב גדול את ההחלטה לשוב לחוקה הקודמת שנקבעה ב-2004. עוד אישר הפרלמנט מתן חנינה גורפת לכל המפגינים שנעצרו במהלך המחאה בימים האחרונים, וכן את הדחתו של שר הפנים בפועל, ויטלי זחרצ'נקו, בגין שימוש באלימות מופרזת נגד המפגינים.

סיקור מיוחד: אוקראינה בוערת

ההסכם באוקראינה: הלוויות וספקנות

אוקראינה: נחתם הסכם בין הנשיא לאופוזיציה

נשיא אוקראינה הודיע: הבחירות יוקדמו

נשיאות אוקראינה: הושג הסכם פשרה עם האופוזיציה

נצורים בקייב: "כולם כאן בלחץ"

יום דמים בקייב: 67 שוטרים נלקחו כבני ערובה

הסכם הפסקת האש קרס: הרוגים ופצועים בהפגנות באוקראינה

קייב: הנשיא הכריז על הפסקת אש