"אובמה ופוטין הסכימו על הצורך למנוע אלימות באוקראינה"

אחרי ההסכם שנחתם בין המפגינים לבין הממשל באוקראינה, שוחחו בטלפון נשיאי ארה"ב ורוסיה על המצב במדינה המזרח אירופית. בהודעת הבית הלבן נכתב "שני המנהיגים מייחסים חשיבות לייצוב הכלכלה והחלת רפורמות פוליטיות". רוסיה טרם פרסמה הצהרת תמיכה בהסכם שהושג בתמיכת האיחוד האירופי

מאחורי הקלעים ישנו מאבק בין אינטרסים. או (AP)

נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחחו הלילה (ש') בטלפון במשך כשעה. השניים דנו בעיקר במצב באוקראינה - שם רוסיה תומכת בשלטון הנוכחי, וארה"ב יחד עם האיחוד האירופי תומכת בעמדת המפגינים. בנוסף, השניים דנו במלחמת האזרחים בסוריה ועל עתיד המשא ומתן הגרעיני מול אירן. מהקרמלין ומהבית הלבן לא נמסר על החלטה מעשית שקיבלו השניים בעקבות השיחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בהודעת הבית הלבן נכתב "הנשיא אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחחו ביניהם על החשיבות שביישום ההסכם להרגעת הרוחות שנחתם בקייב. השניים מייחסים חשיבות רבה לייצוב הכלכלה, החלת רפורמות פוליטיות והימנעות ממעשי אלימות". פרט לשיחה של אובמה עם פוטין, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח עם שלושה מנהיגי אופוזיציה בכירים באוקראינה ושר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל שוחח עם מקבילו האוקראיני.

עוד לפני השיחה של אובמה ופוטין, דובר הבית הלבן ג'יי קרני הדגיש את האינטרסים המשותפים של רוסיה וארה"ב לסיום האירועים האלימים במדינה. "לארה"ב ולרוסיה אינטרס משותף לסיום האלימות במדינה, כמו גם לידידינו באירופה", אמר קרני. "אנו מברכים על סיום מעשי האלימות ועל חתימת ההסכם בין הצדדים".

"זהו משחק שחמט בין הצדדים"

ההסכם שנחתם באוקראינה תחת חסותן של צרפת, גרמניה ופולין הושג לאחר דיונים ארוכים בתיווך האיחוד האירופי. המסמך עולה בקנה אחד עם קריאתה של ארה"ב למניעה של מעשי אלימות נוספים, החלת רפורמות והקדמת הבחירות באוקראינה. אולם לא כל הצדדים מביעים תמיכה בהסכם - רוסיה לא הודיעה על תמיכה בהסכם וקולות באופוזיציה האוקראינית עדיין קוראים לפרישתו המיידית של הנשיא המכהן ויקטור ינוקוביץ' כתנאי להפסקת האלימות בבירה קייב.

בימים האחרונים, ניסה הנשיא אובמה להוריד את מפלס המתיחות בין ארה"ב לרוסיה נוכח המחלוקת בין המדינות בשאלה כיצד יש לנהוג כלפי האירועים באוקראינה. עם זאת, הוא לא חסך ביקורת מפוטין שתומך במשטרים בסוריה ובאוקראינה, המתעלמים מקריאות אזרחיהן לשינוי במדיניות. לדברי אובמה, זהו "משחק שחמט ברוח המלחמה הקרה בו אנו מתחרים נגד רוסיה".