ההסכם באוקראינה: הלוויות וספקנות

אחרי החתימה על ההסכם, גם הלילה המפגינים נשארו במרכז קייב בירת אוקראינה אך לא נרשמו עימותים חריגים עם המשטרה. במקביל, ערוץ טלוויזיה בריטי טוען כי שר החוץ הפולני ניסה לשכנע את המפגינים לחתום על ההסכם: "אם לא תתפשרו תקבלו משטר צבאי, אתם תמותו"

נרות לזכר ההרוגים; הלילה בקייב (רויטרס)

גם בשעות הלילה ממשיכים רבבות אוקראינים להתגודד בכיכר העצמאות וברחובות הבירה קייב, ומקיימים הלוויות המוניות להרוגי מחאות הדמים בימים האחרונים. שעות לאחר ההסכם שנחתם בין הנשיא ויקטור ינוקוביץ' לבין נציגי האופוזיציה, המפגינים מגלים ספקנות בנוגע לכוונות הממשלה וממשיכים להתכונן לבאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בתוך כך פרסם הלילה ערוץ ITV הבריטי אזהרה יוצאת דופן ששיגר שר החוץ הפולני לנציגי המפגינים, לפני החתימה על ההסכם. השר, רדוסלב סיקורסקי, שהיה במוקד המגעים בין הממשל באוקראינה לבין נציגי האופוזיציה, נראה בסרטון כשהוא אומר: "אם לא תתמכו בעסקה, תקבלו משטר צבאי, תקבלו את הצבא, אתם תמותו".

צפו בשר החוץ של פולין מזהיר את נציגי המפגינים:

במהלך יום שישי, לאחר החתימה על הסכם הפשרה בין הנשיא ינוקוביץ' לבין נציגי האופוזיציה, העביר הפרלמנט באוקראינה שורת חוקים שיקדמו את ההסכם. בין היתר הצביע הפרלמנט על תיקונים בחוק הפלילי, שצפויים לסלול את הדרך לשחרורה מהכלא של מנהיגת האופוזיציה יוליה טימושנקו.

טימושנקו, ראש ממשלת אוקראינה לשעבר, הפסידה לינוקוביץ' בהפרש קטן בבחירות לנשיאות שנערכו בפברואר 2010. ב-2011 נשלחה לשבע שנים בכלא, בגין ניצול לרעה של תפקידה. שליחה של מנהיגת האופוזיציה לכלא עוררה מחאה נרחבת באוקראינה וגררה ביקורת באיחוד האירופי, שכינה את פסק הדין "פוליטי".

אתמול: יום של הלוויות (רויטרס)

זמן קצר לאחר החתימה על ההסכם, אישר הפרלמנט באוקראינה ברוב גדול את ההחלטה לשוב לחוקה הקודמת שנקבעה ב-2004. עוד אישר הפרלמנט מתן חנינה גורפת לכל המפגינים שנעצרו במהלך המחאה בימים האחרונים, וכן את הדחתו של שר הפנים בפועל, ויטלי זחרצ'נקו, בגין שימוש באלימות מופרזת נגד המפגינים.

סיקור מיוחד: אוקראינה בוערת

אוקראינה: נחתם הסכם בין הנשיא לאופוזיציה

נשיא אוקראינה הודיע: הבחירות יוקדמו

נשיאות אוקראינה: הושג הסכם פשרה עם האופוזיציה

נצורים בקייב: "כולם כאן בלחץ"

יום דמים בקייב: 67 שוטרים נלקחו כבני ערובה

הסכם הפסקת האש קרס: הרוגים ופצועים בהפגנות באוקראינה

קייב: הנשיא הכריז על הפסקת אש