אוקראינה: נחתם הסכם בין הנשיא לאופוזיציה

בטקס שארך דקות ספורות חתמו הנשיא ינוקוביץ' ונציגי האופוזיציה על ההסכם, בתקווה להביא סוף למהומות הדמים שגבו את חייהם של יותר מ-70 בני אדם בימים האחרונים. שרי החוץ של האיחוד האירופי בירכו על ההסכם

סוף לגל האלימות באוקראינה? נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' ונציגי האופוזיציה חתמו על הסכם לסיום המשבר במדינה, כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. על פי ההסכם, שהושג בתיווך האיחוד האירופי, הבחירות לנשיאות יוקדמו ותוקם ממשלת אחדות לאומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

שרי החוץ של גרמניה, צרפת ופולין שיבחו את הצדדים באוקראינה על ה"אומץ והמחויבות" שהפגינו עם חתימתם על ההסכם. "אנו קוראים להפסקת מיידית של האלימות והעימותים באוקראינה", מסרו השלושה בהצהרה משותפת. גם בארצות הברית בירכו על ההסכם, אך הבית הלבן הזהיר כי "עדיין ניתן להטיל עיצומים נוספים על אוקראינה במידת הצורך".

כחלק מההסכם אושר גם תיקון לחוק שעשוי להביא לשחרורה מהכלא של ראש הממשלה לשעבר, מנהיגת האופוזיציה יוליה טימושנקו. היא מרצה כבר שנתיים עונש מאסר לאחר שבית המשפט בקייב הרשיע אותה בשחיתות.

ההסכם נחתם (רויטרס)

"יישום ההסכם הוא הנקודה העיקרית והוא יהיה מאתגר מאוד", אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, לאחר החתימה. כשנשאלה האם האיחוד האירופי יסיר את הסנקציות שהוטלו על אוקראינה בעקבות גל האלימות, הבהירה אשטון כי ההחלטה תתקבל על סמך המידע שיגיע מקייב. "נקבל החלטות לאור המידע שיימסר לנו".

לא נקבע תאריך לבחירות חדשות

שליח סוכנות הידיעות רויטרס, שנכח במעמד חתימת ההסכם, דיווח כי הטקס ארך דקות ספורות בלבד וכי במהלכו שמר הנשיא ינוקוביץ' על פנים חתומות.

הסכם בין הנשיא לאופוזיציה (רויטרס)

על פי ההסכם, הבחירות במדינה, שהיו אמורות להיערך במרס 2015, יוקדמו - אך בשלב זה טרם נקבע תאריך לקיום הבחירות. סעיף נוסף בהסכם קובע כי עד לקיום הבחירות, תקום במדינה ממשלת אחדות לאומית.

עוד נקבע בהסכם כי אוקראינה תשוב לחוקה שנקבעה ב-2004, ובמסגרתה יצומצמו סמכויותיו של הנשיא. זמן קצר לאחר החתימה על ההסכם, אישר הפרלמנט באוקראינה ברוב גדול את ההחלטה על שיבה לחוקה הקודמת. עוד אישר הפרלמנט מתן חנינה גורפת לכל המפגינים שנעצרו במהלך המחאה בימים האחרונים.

בעקבות מהומות הדמים, שגבו את חייהם של יותר ממאה בני אדם בשבוע האחרון, הצביע הפרלמנט באוקראינה בעד הדחתו של שר הפנים בפועל ויטלי זחרצ'נקו, בגין השימוש באלימות מופרזת נגד המפגינים.

"נעשה הכל כדי להשיב את השקט"

ההסכם ירגיע את הכיכרות? (רויטרס)
מוקדם יותר היום הכריז הנשיא ינוקוביץ' על הסכמתו להקדמת הבחירות במדינה בהצהרה שפורסמה באתר הנשיאותי, עוד בטרם נחתם ההסכם. "אין שום צעדים שלא נהיה מוכנים לקחת על מנת להשיב את השקט באוקראינה", אמר.

לדברי ינוקוביץ', במסגרת ההסכם תשוב אוקראינה לחוקה שנקבעה בשנת 2004 ומעניקה לפרלמנט השפעה רבה יותר על הרכבת הממשלה וסמכויות מוגברות.

דיווחים על חידוש חילופי האש (רויטרס)

זעם ברחובות קייב (רויטרס)

ההודעה באה לאחר משא ומתן מרתוני בשעות הלילה בתיווך רוסיה והאיחוד האירופי. "אוקראינה נמצאת כעת ברגע נפיץ במיוחד", כתב בטוויטר שר החוץ הפולני רדוסלב סיקורסקי. "על שני הצדדים לזכור שפשרה אומרת שהם לא ישיגו את כל מה שהם רוצים".

מכות בפרלמנט, יריות ברחובות

הודעתו של הנשיא ינוקוביץ', בטרם החתימה על ההסכם, לא הרגיעה את הלהבות במדינה: יריות נורו סמוך לכיכר העצמאות, והמשטרה מיהרה להאשים את המוחים. לא דווח על נפגעים בתקרית הירי, אך המתיחות ברחובות נותרה בעינה. משרד הפנים טען כי האופוזיציה הפרה את שביתת הנשק וירתה לעבר השוטרים, שקודם לכן גורשו בצעקות מהפרלמנט במחאה על האלימות שהפעילו נגד המפגינים.

מספר פוליטיקאים זוטרים אף החליפו ביניהם מהלומות בבניין הפרלמנט: הדיון בנוגע להצעת הפשרה התעכב ב-45 דקות, והדובר ולדימיר ריבק, תומכו של ינוקוביץ', אף נטש את הפרלמנט במחאה.

לשכתו של נשיא אוקראינה הודיעה הבוקר כי לאחר דיונים מרתוניים שנמשכו כל הלילה, הושג הסכם שיסיים את המשבר המתמשך במדינה. באתר הנשיאות דווח כי ההסכם, שפרטיו לא פורסמו בשלב זה, ייחתם בשעות הצהריים. להסכם הפשרה שייחתם בין הממשלה לאופוזיציה שותפות גם רוסיה השכנה והאיחוד האירופי, שאיים בהטלת סנקציות נוספות.

אלפים ברחובות (רויטרס)

משמר הגבול הפולני הודיע כי כל המעברים בין פולין לאוקראינה פנויים כעת, לאחר שהוסרו כל המחסומים שהוצבו בצד האוקראיני. האיחוד האירופי והאופוזיציה טרם הגיבו רשמית לדיווח מטעם משרד הנשיא ינוקוביץ'. 

סיקור מיוחד: אוקראינה בוערת

נשיא אוקראינה הודיע: הבחירות יוקדמו

נשיאות אוקראינה: הושג הסכם פשרה עם האופוזיציה

נצורים בקייב: "כולם כאן בלחץ"

יום דמים בקייב: 67 שוטרים נלקחו כבני ערובה

הסכם הפסקת האש קרס: הרוגים ופצועים בהפגנות באוקראינה

קייב: הנשיא הכריז על הפסקת אש