נשיא אוקראינה הודיע: הבחירות לנשיאות יוקדמו, תוקם ממשלת אחדות

בצל המהומות שנמשכות במדינה והמכות בפרלמנט, הודיע נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' שיקדים את הבחירות והתחייב להקים ממשלת אחדות עם האופוזיציה. הוא גם התחייב לרפורמות שיצמצמו את סמכויותיו, כפי שדרשו המפגינים

הסכם בצל ירי התותחים? נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' הודיע בצהריים (ו') כי הבחירות לנשיאות יוקדמו, וכי עד למועדן תכהן באוקראינה ממשלת אחדות שתוקם בקרוב. כמו כן, ינוקביץ' הסכים להגבלת סמכויות הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההודעה באה לאחר משא ומתן מרתוני בשעות הלילה בתיווך רוסיה והאיחוד האירופי. "אוקראינה נמצאת כעת ברגע נפיץ במיוחד", כתב בטוויטר שר החוץ הפולני רדוסלב סיקורסקי. "על שני הצדדים לזכור שפשרה אומרת שהם לא ישיגו את כל מה שהם רוצים". עם זאת, ראש ממשלת פולין דונלד טוסק ביקש לצנן את ההתלהבות והדגיש כי הסכם בין המפגינים לינוקביץ' "רחוק מאוד".

עם זאת, לאחר מכן הודיעו משרדי החוץ של פולין וגרמניה כי מועצה של המפגינים בקייב הצביעה בעד קבלת ההסכם עם ינוקביץ'. אחד מראשי האופוזיציה, ויטלי קליצ'קו, אמר בראיון לעיתון גרמני כי ייחתם הסכם, אך לא מדובר בסוף פסוק מבחינת המפגינים.

נציג מפלגתו של ינוקוביץ' בפרלמנט, אולקסנדר ייפרמוב, אמר כי הבחירות הנשיאותיות יוקדמו לחודש דצמבר 2014, וההצבעה על החוקה החדשה תיערך בספטמבר 2014.

ההסכם ירגיע את הכיכרות? (רויטרס)

מכות בפרלמנט, יריות ברחובות

ההודעה המוקדמת על ההסכם לא הרגיעה את הלהבות במדינה: יריות נורו סמוך לכיכר העצמאות, והמשטרה מיהרה להאשים את המוחים. לא דווח על נפגעים בתקרית הירי, אך המתיחות ברחובות נותרה בעינה. משרד הפנים טען כי האופוזיציה הפרה את שביתת הנשק וירתה לעבר השוטרים, שקודם לכן גורשו בצעקות מהפרלמנט במחאה על האלימות שהפעילו נגד המפגינים.

מספר פוליטיקאים זוטרים אף החליפו ביניהם מהלומות בבניין הפרלמנט: הדיון בנוגע להצעת הפשרה התעכב ב-45 דקות, והדובר ולדימיר ריבק, תומכו של ינוקוביץ', אף נטש את הפרלמנט במחאה.

דיווחים על חידוש חילופי האש (רויטרס)

לשכתו של נשיא אוקראינה הודיעה הבוקר כי לאחר דיונים מרתוניים שנמשכו כל הלילה, הושג הסכם שיסיים את המשבר המתמשך במדינה. באתר הנשיאות דווח כי ההסכם, שפרטיו לא פורסמו בשלב זה, ייחתם בשעות הצהריים. להסכם הפשרה שייחתם בין הממשלה לאופוזיציה שותפות גם רוסיה השכנה והאיחוד האירופי, שאיים בהטלת סנקציות נוספות.

משמר הגבול הפולני הודיע  כי כל המעברים בין פולין לאוקראינה פנויים כעת, לאחר שהוסרו כל המחסומים שהוצבו בצד האוקראיני. האיחוד האירופי והאופוזיציה טרם הגיבו רשמית לדיווח מטעם משרד הנשיא ינוקוביץ'. 

הגיע לפשרה. נשיא אוקראינה (AP)

"מוקדם לברך על ההסכם"

גם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, שהשתתף בשיחות הפיוס באוקראינה, הדגיש כי עוד מוקדם לברך על הסכם. פביוס הדגיש כי יש לנהוג בזהירות בנושא, מכיוון שהאופוזיציה עוד צריכה לדון בפרטי ההסכם בטרם החתימה. גם הנשיא הפולני טוסק הודיע כי הושגה הסכמה בשיחות, אך מוקדם להכריז על תום הסכסוך.

זעם ברחובות קייב (רויטרס)

(רויטרס)

קודם לכן דיווח גורם אירופי כי מאמצי התיווך האירופאים נמשכו כל הלילה, והופסקו למספר שעות על מנת לאפשר מנוחה קלה לצדדים. הגורם הוסיף כי השיחות היו "קשות מאוד, וטרם נמצא פיתרון כולל שישביע את רצון המעצמות - שממשיכות לאיים בהטלת סנקציות נוספות".

האיחוד האירופי הודיע הלילה, טרם השגת ההסכם, כי שרי החוץ של האיחוד סיכמו בפגישתם על הקפאת נכסים אוקראינים ועצירת מתן ויזה לגורמים באוקראינה שאחראים לאלימות. שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, נימקה כי "לאור המצב המידרדר והצורך לקבל החלטה דחופה, היינו צריכים לבחון הטלת סנצקיות ממוקדות. הסכמנו על השהיית רשיונות ייצוא לציוד שנועד לפעולות דיכוי בתוך המדינה".

המהומות לא נרגעו (רויטרס)

סגן הרמטכ"ל התפטר

במקביל, סגן הרמטכ"ל האוקראיני יורי דומנסקי, הודיע על התפטרותו על רקע האלימות במדינה. לאחר שכלי התקשורת במדינה דיווחו על כוונתו לעזוב את תפקידו על רקע המחאות, דומנסקי אישר את ההחלטה בשיחה עם ערוץ טלוויזיה במדינה - כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "איטר-טאס".

בארה"ב ניסו הלילה להפעיל את כובד משקלם על ממשלת אוקראינה על מנת להביא לרגיעה: סגן הנשיא ג'ו ביידן שוחח הלילה עם נשיא אוקראינה ודרש ממנו להסיג את כוחות הביטחון והשיטור מהרחובות. ביידן הבהיר שארצות הברית שוקלת סנקציות נגד בכירים בשלטון.

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט הבהיר כי ארצות הברית שוקלת את צעדיה הבאים ביחס למשבר באוקראינה: "לממשלת אוקראינה יש אחריות לאפשר הפגנות לא אלימות ולהגן על הזכות לקיים אותן, וגם על הזכות לקיים הפגנות לא אלימות ועל חופש הביטוי של העם האוקאראיני. הנשיא הבהיר שיש אופציות זמינות לארה"ב ולקהילה הבינלאומית להטיל את האחריות על אלה שמשתמשים באלימות כלפי מפגינים לא אלימים".

סיקור מיוחד: אוקראינה בוערת

נשיאות אוקראינה: הושג הסכם פשרה עם האופוזיציה

נצורים בקייב: "כולם כאן בלחץ"

יום דמים בקייב: 67 שוטרים נלקחו כבני ערובה

הסכם הפסקת האש קרס: הרוגים ופצועים בהפגנות באוקראינה

קייב: הנשיא הכריז על הפסקת אש