נשיאות אוקראינה: הושג הסכם פשרה עם האופוזיציה

לאחר דיונים מרתוניים שנמשכו כל הלילה, הודיע משרדו של נשיא אוקראינה ינוקוביץ' כי הושג הסכם עם האופוזיציה.טרם דווח על פרטי ההסכם, שייחתם בשעות הצהרים לדברי הנשיאות האוקראינית. האופוזיציה טרם הגיבה רשמית להצהרה, והמשטרה טוענת כי המפגינים פתחו לעברה שוב

העימותים נמשכו למרות ההסכם (רויטרס)

עשן לבן יחליף את עשן המחאות האלימות? לשכתו של נשיא אוקראינה הודיעה הבוקר (ו') כי לאחר דיונים מרתוניים שנמשכו כל הלילה, הושג הסכם שיסיים את המשבר המתמשך במדינה. באתר הנשיאות דווח כי ההסכם, שפרטיו לא פורסמו בשלב זה, ייחתם בשעה 12:00. בחדשות 2 Online העברנו בשידור ישיר את המהומות ברחובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

להסכם הפשרה שייחתם בין הממשלה לאופוזיציה שותפות גם רוסיה השכנה והאיחוד האירופי, שאיים בהטלת סנקציות נוספות. עם זאת, העימותים ככל הנראה לא הגיעו לקיצם: משטרת אוקראינה הודיעה כי המפגינים נגד הממשלה שבו ופתחו באש לעבר שוטרים. לפי הדיווח, מוקד הירי הוא סמוך לכיכר העצמאות בבירה קייב, למרות הודעת הנשיאות על הגעה להסכם פשרה בין הצדדים.

משמר הגבול הפולני הודיע הבוקר כי כל המעברים בין פולן לאוקראינה פנויים כעת, לאחר שהוסרו כל המחסומים שהוצבו בצד האוקראיני. האיחוד האירופי והאופוזיציה טרם הגיבו רשמית לדיווח מטעם משרד הנשיא ינוקוביץ'. 

"מוקדם לברך על ההסכם"

גם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, שהשתתף בשיחות הפיוס באוקראינה, הדגיש כי עוד מוקדם לברך על הסכם. פביוס הדגיש כי יש לנהוג בזהירות בנושא, מכיוון שהאופוזיציה עוד צריכה לדון בפרטי ההסכם בטרם החתימה. גם הנשיא הפולני טוסק הודיע כי הושגה הסכמה בשיחות, אך מוקדם להכריז על תום הסכסוך.

קודם לכן דיווח גורם אירופי כי מאמצי התיווך האירופאים נמשכו כל הלילה, והופסקו למספר שעות על מנת לאפשר מנוחה קלה לצדדים. הגורם הוסיף כי השיחות היו "קשות מאוד, וטרם נמצא פיתרון כולל שישביע את רצון המעצמות - שממשיכות לאיים בהטלת סנקציות נוספות".

האיחוד האירופי הודיע הלילה, טרם השגת ההסכם, כי שרי החוץ של האיחוד סיכמו בפגישתם על הקפאת נכסים אוקראינים ועצירת מתן ויזה לגורמים באוקראינה שאחראים לאלימות. שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, נימקה כי "לאור המצב המידרדר והצורך לקבל החלטה דחופה, היינו צריכים לבחון הטלת סנצקיות ממוקדות. הסכמנו על השהיית רשיונות ייצוא לציוד שנועד לפעולות דיכוי בתוך המדינה".

סגן הרמטכ"ל התפטר

במקביל, סגן הרמטכ"ל האוקראיני יורי דומנסקי, הודיע על התפטרותו על רקע האלימות במדינה. לאחר שכלי התקשורת במדינה דיווחו על כוונתו לעזוב את תפקידו על רקע המחאות, דומנסקי אישר את ההחלטה בשיחה עם ערוץ טלוויזיה במדינה - כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "איטר-טאס".

גם בארה"ב ניסו הלילה להפעיל את כובד משקלם על ממשלת אוקראינה על מנת להביא לרגיעה: סגן הנשיא ג'ו ביידן שוחח הלילה עם נשיא אוקראינה ודרש ממנו להסיג את כוחות הביטחון והשיטור מהרחובות. ביידן הבהיר שארצות הברית שוקלת סנקציות נגד בכירים בשלטון.

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט הבהיר כי ארצות הברית שוקלת את צעדיה הבאים ביחס למשבר באוקראינה: "לממשלת אוקראינה יש אחריות לאפשר הפגנות לא אלימות ולהגן על הזכות לקיים אותן, וגם על הזכות לקיים הפגנות לא אלימות ועל חופש הביטוי של העם האוקאראיני. הנשיא הבהיר שיש אופציות זמינות לארה"ב ולקהילה הבינלאומית להטיל את האחריות על אלה שמשתמשים באלימות כלפי מפגינים לא אלימים".

יום של דמים (רויטרס)

"ניצלתי בנס מטבח"

אתמול התרחש במדינה היום האלים ביותר שידעה המדינה מאז 2004, לאחר שדווח על מאות הרוגים, עשרות פצועים, בתי חולים ארעיים ושוטרים שנלקחו כבני ערובה. האזרחים והתושבים הרבים ניצבים בפני ימים של חוסר וודאות, מול רחובות מלאים במפגינים ועקובים מדם, על סיפה של מלחמת אזרחים.

אילנה בסטריצקי, ישראלית שנקלעה למדינה באמצע העימותים סיפרה אתמול לחדשות 2 Online על תחושותיה:  "אנחנו נצורים, יש אווירה של לחץ, קייב מחולקת לשני חלקים, ואין דרך להגיע לשדה התעופה. המפגינים לפני פחות שעה חסמו את הדרך לשדה תעופה עצמו".

נ', ישראלי לשעבר שהצטרף לכוחות המורדים באוקראינה, תיאר אף הוא את אירועי הדמים בבירת המדינה. "לפני יומיים פשוט ניצלתי בנס מהטבח שהיה פה", סיפר נ' בשיחה עם שש עם רינה מצליח. "הייתי שם במקום בו היה הכוח. אספתי את החבר שלי שנפצע שם, לקחתי אותו כל הכתפיים שלי והוצאתי אותו משם".

"בזכות זה זה ניצלתי מהירי של כוחות הביטחון", הוסיף הישראלי. "באותו רחוב, באותן שתי דקות שיצאתי משם, הם הרגו 10 בני אדם. עיקר העבודה עכשיו היא לפנות את הפצועים ולהביא אותם לבתי החולים. כל העיר הגיעה לפה על מנת לסייע בעזרה כלשהי".

רחובות חסומים, תורים לדלק (רויטרס)

סיקור מיוחד: אוקראינה בוערת

נצורים בקייב: "כולם כאן בלחץ"

יום דמים בקייב: 67 שוטרים נלקחו כבני ערובה

הסכם הפסקת האש קרס: הרוגים ופצועים בהפגנות באוקראינה

קייב: הנשיא הכריז על הפסקת אש