גרמניה: 3 נעצרו בחשד שהיו שומרים באושוויץ

שלושה קשישים גרמנים נעצרו בחשד ששימשו כשומרים במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו,כמעט 70 שנה לאחר הפסקת פעולתו של המחנה. משטרת גרמניה פשטה על בתיהם של תשעה קשישים בהסתמך על תקדים דמיאניוק שמת ב-2012

מחנה אושוויץ בפולין (רויטרס)

משטרת גרמניה פשטה היום (ה') על בתיהם של תשעה קשישים גרמנים בחשד שעבדו כשומרים במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. שלושה מהם נעצרו בחשד לסיוע לרצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו מברכים על המעצרים, מדובר בצעד חשוב", אמר ראש מרכז ויזנטל דוקטור אפרים זורוף. "חשוב לזכור שהזמן החולף לא מטשטש את אשמת הרוצחים, והגיל המבוגר לא מגן על מפעילי מחנה המוות הגדול בהיסטוריה האנושית. כל אחד מהם צריך לשאת באחריות למעשיו".

לפני חמישה חודשי הודיעו הרשויות בגרמניה כי יחקרו שומרים לשעבר במחנה ההשמדה הנאצי שפעל על אדמת פולין, בהסתמך על תקדים ג'ון דמיאניוק, שמת בשנת 2012. דמיאניוק, אוקראיני שהיגר לארצות הברית, נחשד שהיה "איוואן האיום", השומר הידוע לשמצה ממחנה ההשמדה טרבלינקה, טענה אותה הכחיש.

הוא זוכה בבית המשפט בישראל בשנת 1988, אך הורשע בשנת 2011 בגרמניה באשמת היותו שומר במחנה סוביבור. מדובר בתקדים, שכן דמיאניוק הורשע רק על עבודתו במחנה ללא צורך בהוכחת קשר להרג. הוא מת בגיל 91 בעודו ממתין לריצוי עונש המאסר בגרמניה.