דוח סבא"א: לראשונה מזה 4 שנים - אירן דיללה את מאגרי האורניום שלה

ערב חתימת סבב השיחות בין טהרן לשש המעצמות, בסבא"א מביעים היום שביעות רצון מניצנים של שיתוף פעולה מצד טהרן. דוח שהיא מפרסמת היום מצביע על כך שהיא דיללה את מאגרי האורניום המועשר שברשותה לרמה שאינה צבאית. עם זאת, יש מי שמצננים את האופטימיות ומזכירים כי מחויבותה של אירן תיבחן לטווח ארוך

דיללה אורניום לראשונה זה 4 שנים. כור באי (חדשות 2)

דוח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קובע היום (ה') כי אירן דיללה את מאגר האורניום המועשר שברשותה, לרמה שאינה מסוגלת לשמש לצרכים צבאיים. נתונים אלה מצביעים על שינוי חיובי בגישת טהרן במסגרת סבב השיחות עם המעצמות בסוגיית הגרעין שלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדוח, נקטה אירן לראשונה מזה ארבע שנים פעולה לדילול אורניום מועשר ברמה הגבוהה מ-20%, כך שיכיל 161 ק"ג של אורניום במקום 196 ק"ג.

חלק מהחומר הומר לתחמוצת, בעוד שהשאר דולל לרמות ריכוז נמוכות יותר. הפרטים הללו התפרסמו שעות ספורות לאחר השלמת סבב השיחות הנוכחי שקיימה אירן עם נציגי שש המעצמות, לקראת הסבב הבא שייערך ב-17 במרס.

על פי ההסכם מולה, יהיה על טהרן להוכיח את מחויבותה לתהליך בהתפרקותה מכמויות האורניום המועשר שברשותה ובהפסקת תהליכי העשרת החומר במתקניה.

חרף הסימנים האופטימיים, בווינה מבהירים היום כי הסרת הסנקציות מעל טהרן תתבצע לאחר בחינה ממושכת של התהליך, שיגדיר בין השאר את רמת הפיקוח על פעילות הכורים באירן ועל הריסת מתקניה.