בלחץ היהודים: נדחתה חנוכת אנדרטת זיכרון של מלחמת העולם ה-2

ממשלת הונגריה נאלצה לדחות את חנוכת אנדרטת הזיכרון למלחמת העולם השנייה, לאחר שנודע כי היא אינה כוללת כל אזכור לנספי השואה. בקהילה היהודית זעמו, ובממשלה התקפלו. ראש הממשלה ההונגרי: "גורמים זרים מנסים להכתיב לנו מה לזכור"

הקהילה היהודית לוחצת. ביה"כ בבודפשט (רויטרס)

יממה לאחר שאמורה הייתה להיחנך ברוב פאר והדר, הודיעה היום (ה') ממשלת הונגריה על החלטתה לדחות בשלושה חודשים את חנוכת האנדרטה השנויה במחלוקת לציון פלישת גרמניה למדינה בשנת 1944.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההחלטה התקבלה בעקבות לחצים שהפעילו נציגי הקהילה היהודית במדינה על הממשל, בטענה כי האנדרטה ממעיטה מערך השואה, שבמהלכה נרצחו לפחות 560 אלף מבני הקהילה היהודית בהונגריה. ראשי הקהילה איימו אף להחרים את הטקסים לציון 70 שנה לשואה, אם הכיתוב שעל המיצג לא ישונה.

בתגובה לדברים, הביע ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן את הסתייגותו ממתכונתה הנוכחית של האנדרטה והורה לדחות את חנוכתה. "אני נדהם לגלות שגורמים מחוץ להונגריה מנסים להכתיב לנו מה לחשוב ולזכור", אמר בזעזוע. עם זאת הבהיר אורבן לארגון יהודי הונגריה, כי מעבר לדחיית האירוע הוא אינו מתכוון להתערב בנושא לפני הבחירות שייערכו במדינה ב-6 באפריל. במקביל, ביקש מהם למתן את מכבש הלחצים בנושא.

בהודעה הרשמית שפרסמה הממשלה בבודפשט, הוגדר המיצג "אנדרטה לזכר קורבנות הכיבוש הגרמני בהונגריה", זאת בניגוד לתיאורו הראשוני כ"אנדרטה לציון הפלישה הגרמנית".

בזמן מלחמת העולם השנייה, כרת הממשל בהונגריה ברית עם גרמניה הנאצית. הסכם שלא הועיל מול חששו של היטלר מאוחר יותר מפני פרישתה של הונגריה מהמלחמה. במסגרת פלישת צבא גרמניה להונגריה חוסלה מרבית האוכלוסייה היהודית במדינה, בין השאר ע"י משתפי פעולה הונגרים.

על פי לוח הזמנים החדש, האנדרטה תיחנך בחודש מאי הקרוב בכיכר החופש בבירה בודפשט, לא הרחק מהאנדרטאות לזכר קורבנות מלחמת העולם השנייה ושגרירות ארצות הברית.