הסכם הפסקת האש קרס: הרוגים ופצועים בהפגנות באוקראינה

למרות התנגדותם של מנהיגי האופוזיציה באוקראינה, הבוקר השתלטו מחדש מפגינים על כיכר העצמאות בקייב. כלי התקשורת במדינה מדווחים על הרוגים ועשרות פצועים בהתנגשויות עם המשטרה. מוקדם יותר הודיע משרד הבריאות האוקראיני כי 28 בני אדם נהרגו בעימותים האלימים ביומיים האחרונים

למרות הכרזתו של נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' על הפסקת אש, הלהבות בקייב אינן דועכות. המפגינים השתלטו הבוקר מחדש על כיכר העצמאות בבירת אוקראינה, זאת במסגרת העימותים האלימים עם כוחות המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כלי התקשורת מדווחים על הרוגים ועשרות פצועים בהשתלטות המפגינים המחודשת על הכיכר. צלם ששהה באזור ההפגנות סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הבחין ב-15 גופות של מפגינים שרועות באזורים שונים בכיכר.

חידושן של המהומות התרחש בניגוד לעמדתם של מובילי המחאה נגד הנשיא. המפגינים החלו ביידוי אבנים ובקבוקי תבערה לעבר השוטרים שהתעמתו עמם, וקולות ירי נשמעו באזור. השוטרים ניסו לפזר את המפגינים, שלבשו מדי קרב מאולתרים, באמצעות רימוני הלם. כ-20 מאנשי כוחות המשטרה נפצעו קל בעימותים מול תומכי האופוזיציה.

מוקדם יותר הבוקר הודיע משרד הבריאות האוקראיני כי בשני ימי האלימות האחרונים נהרגו 28 בני אדם. בין ההרוגים נמנה גם עיתונאי שסיקר את הקרבות האלימים בין השוטרים למפגינים.

למרות ההסכם: המפגינים שבו לכיכר (רויטרס)

הסכם הפסקת האש קרס

אתמול אמר הנשיא ינוקוביץ' כי הצליח להגיע להסכמות עם מנהיגי האופוזיציה וכי הושגה הפסקת אש לצד החלטה לשוב למשא ומתן. הבוקר נפגשו שרי החוץ של פולין, גרמניה וצרפת עם הנשיא ינוקוביץ', כדי לנסות למצוא פתרון דיפלומטי למשבר באוקראינה. אתמול התבטא בחריפות ראש הממשלה הפולני דונלד טוסק, נגד התנהלת ממשלו של ינוקוביץ'. טוסק אף הצהיר כי יפעל בקרב נציגי האיחוד האירופי לנקיטת סנקציות נגד השלטון בקייב.

סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח עם ינוקוביץ'בטלפון והביע דאגה חמורה מהאלימות הגואה במדינה, וקרא לנשיא אוקראינה לנקוט ב"איפוק מקסימלי" ולרסן את גורמי אכיפת החוק על מנת שלא יתעמתו עם המפגינים. ביידן הפציר בצדדים "לפתוח בדיאלוג מיידי כדי להתייחס לטענות הלגיטימיות של המפגינים ולהציג תכנית אמיתית לרפורומה".