נשיא ארה"ב לראש הממשלה הטורקי: לסיים את המשבר עם ישראל בהקדם

בזמן ששיחות המו"מ בין ישראל לטורקיה לפתרון משבר המרמרה נמשכות, הפציר הלילה נשיא ארה"ב ברק אובמה בראש הממשלה הטורקי רג'פ טאייפ ארדואן לסיים מהר ככל הניתן את המשבר מול ישראל: "הנורמליזציה בין ירושלים ואנקרה חשובה". השניים שוחחו בטלפון ודנו גם במשבר בסוריה

המשבר עם ישראל יסתיים? אובמה וארדואן (AP)

ארה"ב לוחצת לסיום המשבר בין ישראל לטורקיה: בעוד המגעים להסדר בין שתי המדינות נמשכים ומתקבלים דיווחים סותרים אודות התנאים שהציבו הצדדים, הפציר הלילה (חמישי) נשיא ארה"ב בראש הממשלה הטורקי לחתור לסיום מהיר של המשבר עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה שפרסם הלילה הבית הלבן נמסר כי הנשיא אובמה שוחח בטלפון עם ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאייפ ארדואן, והדגיש בפניו את חשיבות ההגעה להסכמות במו"מ המתנהל מול ישראל אודות סיום משבר המרמרה, שהוביל לנתק של למעלה מ-3 שנים בין המדינות.

עוד נמסר בהצהרה הרשמית מוושינגטון כי אובמה הבהיר לארדואן כמה חשוב להגיע לנורמליזציה עם ישראל, בין היתר עקב הרצון להגיע להסכמות כלל אזוריות במזרח התיכון, בהן השאיפה לסיום הסכסוך בין ישראל לפלסטינים.

בנוסף, שוחחו השניים גם על הנושא הסורי וסיכמו כי ייזמו פעולות משותפות לצורך מיגור הטרור במדינה השסועה. ארדואן הביע בפני אובמה דאגה מהמצב ההולך ומחריף בסוריה, שבעקבותיו מתדפקים על שעריה של טורקיה רבבות פליטים סורים. אובמה הודה לארדואן גם על התחלת המגעים לפתרון הסכסוך בקפריסין.

ארדואן דורש להסיר את המצור מעל עזה

ארדואן מציב תנאים לפתרון? (חדשות 2)
לפני כשבוע טען ראש ממשלת טורקיה כי "לא ייתכן שהיחסים בין ישראל לטורקיה יחזרו להיות כשהיו ללא הצהרה בכתב". לדבריו, ההצהרה הכתובה צריכה לכלול גם התחייבות מצד ישראל להסיר את המצור מרצועת עזה. ארדואן מסר כי "השיחות על פרשת המרמרה עוד לא הסתיימו, אנחנו עוד לא שם".

על פי המסתמן, בסיס הפשרה בין ישראל לטורקיה בדרך לפתרון משבר משט המרמרה צפוי להיות פיצויים של מיליוני דולרים תמורת מחיקת האישומים נגד קציני צה"ל. בהתאם להסכם המתגבש מול הטורקים, ישראל תפצה את משפחות הרוגי משט המרמרה בסכום מוערך של כ-20 מיליון דולר - סכום נמוך משמעותית ממה שהטורקים דרשו בתחילה. בתמורה, אנקרה תבטל את התביעות נגד קציני צה"ל על ידי חקיקה בפרלמנט.

המתווה המתגבש להסכם בין שתי המדינות עדיין לא סגור גם עקב התנגדות של גורמים בטורקיה להסרת ההתנגדות לשדרוג מעמד ישראל בנאט"ו וביטול האישומים נגד קציני צה"ל באמצעות חקיקה. מגעים בין הצדדים מתנהלים כל הזמן, אך עדיין אין תאריך יעד ברור לחתימה על הסכם הפיצויים הסופי.