קייב: הצדדים הסכימו על הפסקת אש

לאחר מגעים שהתנהלו בין נציגי האופוזיציה באוקראינה לנשיא המדינה ויקטור ינוקוביץ', הכריז האחרון על הפסקת אש בין המפגינים לאנשי כוחות הביטחון. במהלך העימותים האלימים נהרגו 26 בני אדם ועשרות נפצעו. האם המשבר החריף עומד בפני סיום?

העימותים בקייב, השבוע (רויטרס)

לאחר עימותים קשים שגבו את חייהם של 26 בני אדם, מסתמן כי המשבר באוקראינה עומד בפני סיום: נשיא המדינה, ויקטור ינוקוביץ', הכריז הערב (ד') כי הגיע להסכמות עם נציגי האופוזיציה על הפסקת אש בין כוחות הביטחון למפגינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצהרה שפורסמה באתר האינטרנט הנשיאותי, נאמר כי ינוקוביץ' הסכים לנהל משא ומתן בכוונה לסיים את המשבר המדמם במדינה. הנשיא אף הסכים לנסות ולייצב את המצב באוקראינה "על מנת להגיע לשלום חברתי", לדבריו. מוקדם יותר היום, דיווחו כלי תקשורת באוקראינה כי ינוקוביץ' פיטר את ראש הכוחות המזוינים במדינה.

הודעתו של ינוקוביץ' מגיעה לאחר שרק הבוקר הורה למפגינים להתפנות מיידית מכיכר העצמאות בעיר הבירה קייב, וטען כי הם מפרים את החוק וצריכים לעמוד לדין על פשעיהם. העימותים האלימים בין המפגינים לכוחות הביטחון נמשכו ומניין ההרוגים עלה ל-26, מהם תשעה שוטרים שנורו למוות.

על פי הדיווחים, המפגינים תקפו שוטרים והשתלטו על מספר בניינים בעיר. כמו כן דווח על רכבים וצמיגים שהוצתו. "זוהי הפרה בוטה של החוק - התוקפים צריכים לעמוד לדין על פשעיהם", הצהיר ינוקוביץ' לנוכח גל המחאות. "זהו תפקידי להבטיח שלום במדינה וצדק לכל". הנשיא דרש כי מנהיגי האופוזיציה, איתם נפגש בשעות הלילה אך לא הגיע להסכמה, ינתקו עצמם מהקיצונים האלימים שמתסיסים את האלימות.

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, שוחח עם ינוקוביץ' בטלפון והביע דאגה חמורה מהאלימות הגואה במדינה, וקרא לנשיא אוקראינה לנקוט ב"איפוק מקסימלי" ולרסן את גורמי אכיפת החוק על מנת שלא יתעמתו עם המפגינים. ביידן הפציר בצדדים "לפתוח בדיאלוג מיידי כדי להתייחס לטענות הלגיטימיות של המפגינים ולהציג תכנית אמיתית לרפורומה".