25 הרוגים באוקראינה - המהומות נמשכות

האלימות גואה ברחובות קייב: הנשיא הורה למפגינים להתפנות מיידית מכיכר העצמאות וטען כי הם מפרים את החוק וצריכים לעמוד לדין על פשעיהם. העימותים האלימים בין המפגינים לכוחות הביטחון נמשכים ומניין ההרוגים עלה ל-25, מהם תשעה שוטרים שנורו למוות

המחאה באוקראינה מסלימה במהירות (רויטרס)

על סף מלחמת אחים? משרד הבריאות האוקראיני הודיע הבוקר (ד') כי לפחות 25 בני אדם נהרגו בעימותים האלימים בין תומכי האופוזיציה לבין כוחות הביטחון. לפחות תשעה מן ההרוגים הם שוטרים, אשר נורו למוות. בלבה של קייב נמשכות גם הבוקר ההפגנות ההמוניות, כשעשן מיתמר מהאזור כולו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים, המפגינים תקפו שוטרים והשתלטו על מספר בניינים בבירה קייב. כמו כן דווח על רכבים וצמיגים שהוצתו. "זוהי הפרה בוטה של החוק - התוקפים צריכים לעמוד לדין על פשעיהם", הצהיר הנשיא ויקטור ינוקוביץ' לנוכח גל המחאות. "זהו תפקידי להבטיח שלום במדינה וצדק לכל". הנשיא דרש כי מנהיגי האופוזיציה, איתם נפגש בשעות הלילה אך לא הגיע להסכמה, ינתקו עצמם מהקיצונים האלימים שמתסיסים את האלימות.

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, שוחח עם ינוקוביץ' בטלפון והביע דאגה חמורה מהאלימות הגואה במדינה, וקרא לנשיא אוקראינה לנקוט ב"איפוק מקסימלי" ולרסן את גורמי אכיפת החוק על מנת שלא יתעמתו עם המפגינים. ביידן הפציר בצדדים "לפתוח בדיאלוג מיידי כדי להתייחס לטענות הלגיטימיות של המפגינים ולהציג תכנית אמיתית לרפורומה".

האלימות בקייב הגיעה לשיאה (רויטרס)

אמש התייחס חבר פרלמנט רוסי המפקח על ענייני החוץ במדינה למהומות האלימות שהגיעו לשיאן, ואמר כי "אוקראינה על סף מלחמת אזרחים שכבר לובתה על ידי המערב". דבריו של חבר הפרלמנט באו לאחר שהמפגינים הציתו את האזור סמוך למבנה הממשל בכדי למנוע את התקדמות המשטרה לעברם ודוברי האופוזיציה נשאו נאומים נלהבים בפני הקהל.

שירותי הביטחון האוקראינים נתנו אמש למפגינים אולטימטום: אם עד 18:00 לא תיפסק האלימות, יינקטו נגד המפגינים צעדים קשים יותר. הם מצידם דורשים מחברי הפרלמנט להעביר חוק שיצמצם את סמכויות הנשיא. שעות ספורות אחרי שפג האולטימטום, חזרו המפגינים לרחובות והציתו מחדש את להבות המחאה.

המפגינים ניסו לשתק את עבודת הפרלמנט על ידי זריקת אבנים ועימותים עם כוחות הביטחון, שהגיבו בירי אמצעים לפיזור הפגנות ובירי של רימוני הלם וגז מדמיע.

היום האלים בעימותים באוקראינה (רויטרס)