14 הרוגים באוקראינה: "על סף מלחמת אזרחים"

אוקראינה לקראת פיצוץ: אחרי יום סוער של מחאות, נורו למוות עוד 6 שוטרים שהתעמתו עם מפגינים המוחים נגד שלטונו של הנשיא ינוקוביץ'. המשטרה: "אם האלימות לא תיפסק – ננקוט צעדים קשים יותר"

14 בני אדם - מפגינים ושוטרים - נהרגו היום (ג') באוקראינה, בהתנגשויות אלימות בין המשטרה למתנגדי הנשיא ינוקוביץ', במה שנחשב לעימותים הקשים ביותר מאז שהחלו ההפגנות האזרחיות במדינה. המפגינים הפעילו בין היתר נפצים ואף השליכו בקבוקי תבערה ואבנים לעבר כוחות הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי שישה מבין השוטרים שנהרגו, נורו בידי מפגינים חמושים ברובים בשעות הערב. במקביל להפגנות, הגיע הערב מנהיג האופוזיציה האוקראיני קיצ'קו ללשכת הנשיא ינוקוביץ'. לפני שהלך לשם קרא קיצ'קו לנשים והילדים לעזוב את הכיכר בלב קייב, ואמר: "זה הולך להיות לילה מסוכן".

חבר פרלמנט רוסי המפקח על ענייני החוץ במדינה, התייחס אף הוא למהומות האלימות שהגיעו היום לשיאן, ואמר כי "אוקראינה על סף מלחמת אזרחים שכבר לובתה על ידי המערב".

היום האלים בעימותים באוקראינה (רויטרס)

משטרת קייב ניסתה לפרוץ בכוחות מתוגברים לאזורים שבהם מתבצרים המפגינים בקייב, סמוך למבני הממשל. מנגד, הציתו המפגינים את האזור בכדי למנוע את התקדמות המשטרה לעברם ודוברי האופוזיציה נשאו נאומים נלהבים בפני הקהל.

האלימות בקייב הגיעה לשיאה (רויטרס)

שירותי הביטחון האוקראינים נתנו למפגינים אולטימטום: אם עד 18:00 לא תיפסק האלימות, יינקטו נגד המפגינים צעדים קשים יותר. הם מצידם דורשים מחברי הפרלמנט להעביר חוק שיצמצם את סמכויות הנשיא.

היום חזרו המפגינים האוקראינים לרחובות והציתו מחדש את להבות המחאה, בעקבות המשבר הפוליטי במדינה. המפגינים ניסו לשתק את עבודת הפרלמנט על ידי זריקת אבנים ועימותים עם כוחות הביטחון, שהגיבו בירי אמצעים לפיזור הפגנות ובירי של רימוני הלם וגז מדמיע.

כוחות המשטרה המקומית התפרשו במוקדים בהם התרכזו המוחים במרכז הבירה קייב, שם התפתחו עימותים בין הצדדים. הרשויות באוקראינה דיווחו כי מספר מאנשי כוחות הביטחון נורו במהלך העימותים במרכז העיר. ברגלו של אחד הפצועים התגלה קליע של אקדח.