‫ההשראה של ראש ממשלת פינלנד: ישראל‬

מי שחושב על פינלנד חושב על יערות ירוקים, אגמים ומערכת רווחה שאפשר רק להתקנא בה. מסתבר, שהפינים עצמם דווקא מקנאים בנו: ראש הממשלה הפיני אומר כי ארצו צריכה לחנך להייטק ולבנות כלכלה כמו זאת שקיימת בישראל. "אנו רוצים הרבה תעשיית אינטרנט וחברות שנסחרות בנאסד"ק", אמר בראיון

מקנא בנו. ראש ממשלת פינלנד (רויטרס)

ראש ממשלת פינלנד יירקי קטיינן אומר כי ישראל כ"אומת סטארט אפ" צריכה להיות מודל עבור ארצו. פינלנד עצמה סובלת ממשבר כלכלי בעקבות קריסת נוקיה והמיתון הגלובלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עלינו להמציא את עצמנו מחדש", אמר בראיון לסוכנות רויטרס כשדיבר על קריסתה של ענקית הטכנולוגיה נוקיה, החברה הפינית ששלטה בשוק הטלפונים בעשורים האחרונים, אך בחמש השנים האחרונות נאלצה לפטר המוני עובדים בשל ההתחזקות של חברות כמו אפל וסמסונג.

"השוק העולמי השתנה, המוצרים שלנו לא נמכרים כמו בעבר. טכנולוגיה נקייה היא אחד היתרונות הגדולים של הכלכלה שלנו והיא תביא להרבה עבודות והכנסה ממסים. אנחנו רוצים להשיג תעשייה שהיא דומה לזו שבישראל, עם הרבה תעשיית אינטרנט וחברות שנסחרות בנאסד"ק".

גם האוניברסיטאות צריכות לחנך להייטק

הוא הוסיף כי מערכות ההשכלה הגבוהה במדינה עברו מהתמקדות במקצועות כמו משפט להתמחות בהכשרה להייטק. בשנים האחרונות, ירד משמעותית הייצוא התעשייתי במדינה. "אנחנו רוצים להשקיע בכלכלה לטווח ארוך, ואסור לנו לבזבז זמן", הוסיף ראש הממשלה.

אך מדובר במערכת יחסים המורכבת על הערכה הדדית: גם בישראל לרוב מזכירים את פינלנד כמדינה שיש לנו מה ללמוד ממנה - מערכת חינוך מצטיינת, מערכת רווחה מפותחת, אספקת אנרגיה נקייה ומתחדשת והיותה מדינה שחיה בשלום עם שכניה למרות סכסוכי העבר. יש לה גם אוכלוסייה דומה לזו שבישראל (5.4 מיליון תושבים).