גם הלילה: הפגנות אלימות נגד המשטר בוונצואלה

משטרו של נשיא ונצואלה ניקולס מדורו, ניצב בפני אתגר ממשי לאחר שבמהלך השבוע גבו ההפגנות האלימות נגדו את חייהם של שלושה בני אדם. בתגובה הורה הנשיא לעצור את אחד ממנהיגי האופוזיציה, והאשים את ארה"ב בתמיכה במפגינים

נשיא ונצואלה ניקולאס מדורו (רויטרס)

הפגנות אלימות במיוחד אירעו הלילה (א') בבירת ונצואלה קראקאס.  המפגינים יצאו נגד שלטונו של הנשיא מדורו, בטענה כי אינו מצליח להתמודד עם הכשלים במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשטרה בבירה השתמשה ברימוני גז, תותחי מים והמפגינים מצידם יידו אבנים לעבר השוטרים במרכז העיר. הכביש המהיר שחוצה את הבירה נחסם לשעות ארוכות. העימותים האלימים פרצו כשאלפים מתומכי הנשיא מדורו יצאו לרחובות הבירה וקראו להחזיר את הסדר הציבורי לאחר רצף ההפגנות בבירה במהלך השבוע האחרון.

בעוד ההפגנה של תומכי הנשיא עברה ללא אירועים מיוחדים, הפגנת מתנגדי הנשיא הייתה אלימה במיוחד ושלושה בני אדם נהרגו מאש כוחות הביטחון במהלך סוף השבוע. מדובר באירועים האלימים ביותר מאז נבחר מדורו לתפקידו בשנה שעברה.

"ארה"ב תומכת במפגינים נגדי"

בתגובה לאירועים, קרא הנשיא לעצור את אחד ממנהיגי האופוזיציה נגדו, ליאופולדו לופז: "הוא הורה לכל הילדים האלימים האלה, ואימן אותם, להרוס את מוסדות המדינה. חצי מקראקאס צריכה להתחבא בגללו". מדורו הוסיף כי ארה"ב תומכת במפגינים "הפאשיסטיים" שקושרים להדיחו מהשלטון.

במקביל, בארצות הברית עוקבים בדאגה אחרי האירועים. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי קרא לממשל בונצואלה לנהוג באיפוק ולפעול להרגעת הרוחות. "אנו קוראים לשחרורם של העצורים להימנע מאלימות", אמר קרי.

ניקולאס מדורו נבחר בשנה שעברה לאחר מותו של הנשיא הקודם, הוגו צ'אווס. מדורו היה סגנו של צ'אווס והוא ניצח בבחירות את מועמד האופוזיציה אנריקה קפרילס. למרות הבטחותיו במערכת הבחירות, הוא לא מצליח להתמודד עם הבעיות הקשות של המדינה הדרום אמריקנית ובראשם הפשע המשתולל, השחיתות הפוליטית והתשתיות הקורסות.