ראש ממשלת איטליה התפטר

חוסר היציבות הפוליטית באיטליה נמשך: אחרי 10 חודשים בלבד בתפקידו, ראש ממשלת איטליה אנריקה לאטה הודיע על התפטרותו, לאחר שאיבד את אמון מפלגות הקואליציה. כעת, ראש המפלגה הדמוקרטית רנצי ינסה להקים ממשלה חדשה

רה"מ המתפטר לאטה (AP)

ראש ממשלת איטליה אנריקה לאטה הודיע היום (ה') כי יגיש את התפטרותו לנשיא נאפוליטאנו בסוף השבוע. הוא נאלץ לעזוב את תפקידו בגלל שאיבד את התמיכה בתוך מפלגתו, על רקע הכישלון של ממשלתו לבצע מספר רפורמות שלהן התחייב גוש השמאל-מרכז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר המפלגה הדמוקרטית (הגדולה ביותר בגוש), מתיאו רנצי, אמר כי יתמוך בממשלה "שאפנית יותר" שתוציא את איטליה מהמיתון הכלכלי. "איטליה לא יכולה לחיות במצב של חוסר ודאות ואי יציבות. אנחנו בצומת דרכים", אמר ברנצי כינוס של נציגי המפלגה בפרלמנט האיטלקי ברומא.

לאטה יגיש את התפטרותו לנשיא ביום שישי, כשנאפוליטאנו צפוי להטיל על רנצי את מלאכת הקמת הממשלה החדשה. השותפה הקואליציונית של לאטה, מפלגה המרכז-ימין, הודיעה כי תדרוש שינויים מדיניים כתנאי לשותפות בממשלה החדשה: "לא מצפים שהממשלה תשרוד את מלוא הקדנציה".

רק ממשלה אחת סיימה קנדציה מאז 1945

"אנחנו לא לוקחים דבר במובן מאליו, ואנחנו לא בטוחים שהניסיון הזה יעבוד", אמר מנהיג המפלגה אנג'לינו אלפאנו במסיבת עיתונאים ברומא. במהלך השבועות האחרונים גברה הביקורת על ממשלתו של לאטה, שמונה לתפקידו באפריל בתמיכת קואליציה רחבה לאחר שהבחירות הכלליות הובילו לתוצאות צמודות ולמבוי פוליטי סתום.

איטליה נחשבת למדינה מאוד לא יציבה מבחינה פוליטית. מאז סוף מלחמת העולם השנייה ועד היום, רק ממשלה אחת הצליחה לסיים את מלוא הקדנציה שלה - תחת ממשלו של סילביו ברלוסקוני בין השנים 2001 ל-2005.

ניסיון לייצב את הממשלה באמצעות רפורמה בשיטת הבחירות בשנות ה-90 לא הוביל לתוצאות הרצויות. איטליה סובלת קשות מהמשבר הכלכלי באיחוד האירופי, החוב הציבורי שלה הוא מהגבוהים באירופה ואחוזי האבטלה שלה עולים בהתמדה.