"לא לאנטישמיות, לא לאסלאמופוביה". אחרי הפיגועים בקופנהגן: "טבעת שלום" באוסלו

כאלף בני אדם לקחו חלק במחווה מרגשת לקהילה היהודית, לאחר מתקפת הטרור בדנמרק בשבוע שעבר. מארגני האירוע: "כמוסלמים, אנו רוצים להדגיש שאנו מגנים כל סוג של אנטישמיות ואנו כאן כדי לתמוך ביהודים"

כשבוע אחרי שני הפיגועים בקופנהגן, שאחד מהם גבה את חייו של דן אוזן - "טבעת שלום" מוסלמית מחוץ לבית כנסת באוסלו, נורווגיה, באקט של הזדהות עם הקהילה היהודית בדנמרק. המפגינים קראו: "לא לאנטישמיות, לא לאסלאמופוביה". זיהאן עבדאללה, ממארגני האירוע, אמר: "האנושיות היא אחת ואנו כאן כדי להראות זאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כאלף מוסלמים לקחו חלק במחווה המרגשת, שמתקיימת בימים של מתח גואה בין שתי הקהילות ברחבי אירופה. יותר מ-2,200 בני אדם נרשמו לאירוע בקבוצת הפייסבוק Fredens Ring.

המארגנים, שציפו ליותר מ-2,000 בני אדם, כתבו: "האסלאם נועד להגן על אחינו ואחיותינו - ללא קשר לדת שאליה הם משתייכים. האסלאם צריך להתעלות מעל השנאה ולא לשקוע לתהומותיה. האסלאם נועד להגן האחד על השני ואנו, כמוסלמים, רוצים להדגיש שאנו מגנים כל סוג של אנטישמיות ואנו כאן כדי לתמוך ביהודים".

(AP)

(AP)

בשבוע שעבר התגודדו מאות בני אדם בבית העלמין היהודי מוסייק ווסטרה שבפאתי קופנהגן כדי ללוות למנוחות את דן אוזן (37), המאבטח שנהרג בבית הכנסת בעת הפיגוע. לטקס הגיעו גם ראשת הממשלה הדנית הלה ת'ורנינג שמידט וראש האופוזיציה לארס לקה ראסמוסן.

"כולם בקהילה הכירו את דן", אמר דן רוזנברג, ראש הקהילה היהודית בדנמרק "הוא תמיד היה מוכן לתת כתף, היווה דוגמת ומופת לקהילה כולה". בהלוויה נכחו מאבטחים רבים, כלבי תקיפה וצלפי משטרה - לא רק בשל האישים הבכירים שהגיעו אלא גם בגלל האווירה המתוחה סביב מוסדות יהודיים בדנמרק בתקופה האחרונה.

שמידט בהלווית דן אוזן (רויטרס)

אל-חוסיין (התקשורת הדנית)

המחבל שביצע את שני פיגועי הירי הוא עומר עבד אל-חמיד אל-חוסיין, בן 22, ששוחרר מהכלא רק לפני שלושה שבועות. אל-חוסיין הוא יליד דנמרק ממוצא פלסטיני שהיה חבר באחת מכנופיות הפשע הידועות בקופנהגן.

המשטרה הדנית פרסמה כי היורה, שחוסל בעקבות מעשיו, הושפע מהתעמולה האסלאמית הקיצונית. לטענתה, אל-חמיד אל-חוסיין פעל בהשראת ההתקפה המיליטנטית האסלאמית בחודש שעבר בשבועון הסאטירי הצרפתי "שארלי הבדו", שבה נרצחו 12 בני אדם.

דובר המשטרה הדנית הוסיף כי המחבל ככל הנראה לא פעל בתיאום עם אחרים. לפני כן דווח שבדירתו של החמוש נמצאו נשק ומדים. במשטרה הדנית בודקים כעת אם המחבל חזר מפעילות בקרב ארגוני הטרור במזרח התיכון.