נשיא אירן רוחאני: "אין אופציה צבאית נגדנו על השולחן"

חסן רוחאני מציין לראשונה כנשיא את יום המהפכה האירני. הנשיא שמצליח לשנות את עמדת המערב בנוגע למדינה אמר כי הסנקציות המערביות הן "ברוטליות, לא חוקיות ופסולות". "אם למישהו יש אשליה שהוא יכול לאיים על האומה האירנית, הוא צריך משקפיים חדשים", הוסיף רוחאני

אירן מציינת היום (ג') 35 שנה למהפכה האסלאמית בעצרות, נאומים וגם במפגנים צבאיים. למרות השינוי באווירה והטון הפייסני של ממשלת רוחאני, הקהל ברחובות צועק: "תחי המהפכה, מוות לארצות הברית וישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאות אלפי אירנים יצאו לרחובות הערים ברחבי המדינה ביום החופש השנתי. בטהרן הגיעו המונים לכיכר אזאדי כדי לשמוע את נאומו של הנשיא חסן רוחאני, שזהו יום השנה למהפכה הראשון שלו בתפקיד.

בדבריו התייחס הנשיא במרומז לאפשרות של תקיפה ישראלית או מערבית: "אם למישהו יש אשליה שהוא יכול לאיים על האומה האירנית, הוא צריך משקפיים חדשים. אין שום שולחן שעליו מונחת האופציה הצבאית נגד האומה שלנו". רוחאני הדגיש כי אירן לא תוותר על פיתוח הגרעין.

יום המהפכה הראשון תחת שלטונו. רוחאני (AP)

חסן רוחאני אמר במהלך נאומו שהסנקציות שהפעיל המערב הם מעשה "ברוטאלי, לא חוקי ופסול". הנשיא האירני הכריז שלמדינות הסמוכות לאירן אין שום סיבה לחשוש מאירן. לאחר מכן אמר רוחאני בנוגע לבחירתו ש"החוכמה והמתינות יעוררו את התקווה", והדגיש כי "זה לא ייתכן שהאומה העצומה (אירן) תקבל השפלה של כוחות בינלאומיים אחרי 35 שנה".

הנשיא אמנם חדש ומתון מקודמו, אבל כמו בשנים עברו, גם השנה הוא תקף את ארה"ב בהקשר ההיסטורי של הפלת משטר השאה ב-1979: "האנשים רצו שהדעה שלהם תשפיע, אבל הכוחות הבינלאומיים הגדולים התערבו בענייניה הפנימיים של המדינה שלנו. האמריקנים חשבו שאירן שייכת להם, הם התערבו בכל דבר, אפילו בנושאי ביטחון".

העצרות נערכות, כשברקע מתגבש ההסכם בין אירן למעצמות בנושא תכנית הגרעין, שאמור לבלום את תכנית הגרעין האירנית בתמורה להקלה בסנקציות. אמש, הודיע אירן שערכה ניסוי מוצלח של טילים ארוכי טווח, יומיים אחרי שהודיעה כי היא מתכוונת לשלוח ספינות מלחמה לכיוון חופי ארה"ב.