טקס לזכר טבח הספורטאים במינכן נערך בסוצ'י

בזמן אולמפיאדת החורף, הקהילה היהודית ברוסיה קיימה טקס לזכרם של 11 הספורטאים הישראלים שנרצחו במינכן. "אנו מייצגים את מה שהם לא הצליחו להשיג בגלל אויבינו", אמרה מחליקה אומנותית יהודייה מארצות הברית

זוכרים, גם ברוסיה: נציגי הקהילות היהודיות במדינה ערכו היום (ב') בסוצ'י טקס לזכרם של 11 הספורטאים הישראלים שנחטפו ונרצחו באולימפיאדת מינכן ב-1972. בטקס השתתפו גם חברי המשלחת הישראלית לאולימפיאדת החורף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כשחושבים על ההיסטוריה של הספורטאים הישראלים באולימפיאדה, נזכרים בטבח במינכן", אמר הרב הראשי של רוסיה ברל לזר. "זה תמיד מזכיר שלהיות יהודי זה לפעמים לא נוח כמו שהיינו רוצים, אבל זה תלוי בנו. עלינו לנוע קדימה, אסור לנו להתבייש. רק כך האנשים סביבנו יבינו שאנחנו פה כדי להישאר".

בטקס השתתפה גם אנדראה דוידוביץ', מחליקה אומנותית יהודייה, ילידת ארצות הברית, שאמרה כי היא מרגישה קרובה לספורטאים שנרצחו. "אני מרגישה שאנו מייצגים אותם ואת מה שהם לא היו יכולים להשיג בגלל אויבינו. על כולנו להיות ביחד, כפי שאנחנו כאן היום, לתמוך זה בזה. אנחנו יהודים וכולנו חלק מהקהילה הזאת".

דובר הוועד האולימפי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי קורבנות טבח מינכן אינם מונצחים בדרך כלל טקסי הפתיחה וכי הוועד מקיים טקסים באנדרטת הזיכרון שהוקמה במינכן.

לפני כשנה וחצי, לקראת המשחקים האולימפיים בלונדון ובמלאת 40 שנה לפיגוע הטרור באולימפיאדת מינכן, ביקשו משפחות החללים להנציח את זכר יקיריהם במסגרת טקס הפתיחה של המשחקים.

אלא שלמרות הסערה הציבורית שהתחוללה בנושא, החליט הוועד האולימפי הבינלאומי שלא לציין את יום השנה ה-40 לרצח בטקס - זאת בטענה שהאווירה בטקס אינה מתאימה להנצחת אירוע כה טרגי. עם זאת, הוועד שב והדגיש את מחויבותו להמשיך ולהנציח את המאורע במסגרת אירועים פרטיים.‬