האיום האירני מתחיל מבפנים: אירן תתרגל דליפה מהכור הגרעיני

ראש הארגון האירני להגנה אזרחית הודיע כי אירן תקיים תרגיל בו תדמה טהרן אסון טבע כמו רעידת אדמה שעלולה לגרום לדליפה מהכורים הגרעיניים. במקביל, פוליטיקאים שמרנים באירן תוקפים את ההנהגה ה"מתונה מדי" ומאשימים את רוחאני בביטול תרגיל טילים

בסכנת דליפה? מתקן גרעין באירן (רויטרס)

אירן נערכת לסכנות הכרוכות בתכנית הגרעין שלה: ראש הארגון האירני להגנה אזרחית גולם רזה ג'לאלי הודיע כי הרפובליקה האיסלמית תקיים תרגיל התגוננות מפני קרינה כתוצאה מדליפה גרעינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עלינו להיות מוכנים לאסונות טבע כמו רעידות אדמה ולמנוע דליפות ממתקני הגרעין שלנו", אמר ג'לאלי לסוכנות הידיעות האירנית "איסנה". הוא קרא לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לחייב מדינות בעלות יכולת גרעינית להקפיד על נהלי בטיחות ולהגן על חיי האזרחים.

במקביל, נשמעת ביקורת חריפה באירן על הנשיא חסן רוחאני ועל שר החוץ מוחמד ג'אווד זריף בגין "המדיניות המתונה מדי" בה הם נוקטים לטעמם של השמרנים באירן. חברי פרלמנט שמרנים פרסמו היום הצהרה בה הם מאשימים את רוחאני בעצירת תרגיל טילים שנתי שתוכנן להתקיים בקרוב, ובבלימת המימון לתרגיל. בהצהרה נוספת מאשימים המחוקקים את זריף בכך שמנע ממומחים זרים לסייע לאירן בפיתוח טילים.

אתמול מימשה אירן את איומיה מהשנים האחרונות ושלחה ספינות קרב לעבר חופי ארצות הברית. כך לפחות הצהיר מפקד הצי הצפוני של הרפובליקה האסלאמית שהכריז אתמול כי "ספינות מלחמה של הצי כבר החלו את מסען לעבר האוקיינוס האטלנטי". אדמירל אפשין רזאי חדד, מפקד בכיר בצי האירני, אמר כי "ספינות הצי האירני מתקרבות לגבולות הימיים של ארה"ב", והדגיש: "זה צעד שיש בו מסר".

מוקדם יותר תקף המנהיג העליון של אירן האיתוללה עלי חמינאי את ארה"ב והאשים כי וושינגטון היתה מחליפה את השלטון בארצו אם היה באפשרותה לעשות זאת. "הגישה שלהם כלפינו שתלטנית ומתערבת", אמר חמינאי בנאום לציון יום השנה ה-35 למהפכה האסלאמית במדינה. "האמריקנים אומרים באופן פומבי שהם לא מנסים להפיל את הממשלה באירן", אמר חמינאי. "זה שקר. הם לא היו מהססים אפילו דקה אם היו יכולים".