דיווח: "מדינות ערב חוששות מהסכם עם אירן"

ה"וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי גורמים במדינות ערב הביעו חשש כבד מהסכם הגרעין המתגבש בין ארה"ב לאירן. "עדיף שהמו"מ יקרוס מאשר שתיחתם עסקה גרועה", הם אמרו – והביעו חשש ממרוץ חימוש גרעיני במזה"ת. ביום ראשון ייפגש מזיכר המדינה קרי עם שר החוץ האירני

ארכיון (רויטרס)

חתימה על הסכם גרעין עם אירן מעורר חשש לא רק בישראל, אלא גם במדינות ערב - כך דווח הלילה ב"וול סטריט ג'ורנל". בין היתר צוין כי החשש העיקרי הוא במדינות סוניות כמו מצרים וערב הסעודית - שם מצוטטים גורמים שאומרים: עדיף שהמשא ומתן יקרוס מאשר שתיחתם עסקה גרועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, מפי גורמים רשמיים בוושינגטון ובמזרח התיכון, הסכם שיאפשר לאירן להחזיק בטכנולוגיות לייצור גרעיני יוביל למרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון.

הוול סטריט ג'ורנל מדווח בכותרת הידיעה שעכשיו "לא רק ישראל מביעה דאגה מהתפתחות העסקה עם אירן", וכותב שערב הסעודית, מצרים, קטאר ואיחוד האמירויות הערביות הביעו ספק בנוגע לאספקת מטרייה גרעינית אמריקנית לבעלי בריתה במזרח התיכון שלא מחזיקות בנשק גרעיני.

גורם רשמי שלא הזדהה בשמו אמר כי "קריסת המשא ומתן עם אירן עדיפה על עסקה גרעינית רעה". מדובר באמירה דומה לזו שהועלתה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"למרות שבתחילת המשא ומתן לפני 18 חודשים ארה"ב ביקשה לחסל את כל התשתית הגרעינית של אירן, היום, על פי העסקה שנרקמת, אירן תשאיר בידיה כמה יכולות פיתוח גרעיני, כמו השארת אלפי צנטריפוגות שמשמשות לייצור דלק גרעיני", צוין בדיווח.

הליכוד בתגובה לדברים: "יש הבדלי עמדות מהותיים בין ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, לבין הממשל האמריקני, לגבי ההסכם המסוכן המתגבש עם אירן ולגבי הצורך וההכרח בהמשך הסנקציות עליה. ראש הממשלה נתניהו עומד בתוקף בהתנגדותו להסכם - שיאפשר לאירן לייצר עשרות פצצות גרעין תוך כמה שנים.

"בנושא קיומי וביטחוני כה מכריע לאזרחי ישראל, מן הראוי שראשי האופוזיציה יתעלו מעל שיקולים פוליטיים ואישיים, ויתייצבו לצדו של ראש הממשלה נתניהו במאבק לעצירת ההסכם הרע עם אירן ובתמיכה בהחלטתו הנחושה והחשובה להשמיע את דבריו במקום היחיד שאפשר לעצור הסכם כזה - הקונגרס האמריקני".‎

קרי וזריף (AP)

קרי ייפגש עם שר החוץ האירני

על רקע הדיווח הזה, מזכיר המדינה אמריקאי ג'ון קרי צפוי לנסוע לז'נווה ביום ראשון הקרוב להמשך השיחות עם שר חוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף במאמץ לקדם את המשא ומתן. בפעם הראשונה. הפעם קרי לוקח איתו לראשונה את שר האנרגיה של ארה"ב ארנסט מוניז, שצפוי לייעץ בנושאים הטכניים.

המגזין הוסיף מפי גורמים בוושינגטון שכדי להשלים עסקה עם אירן, ארה"ב תצטרך לספק ערבויות ביטחוניות לבעלות בריתה הערבית המודאגות.

לפני כשבוע דווח כי מנהיגה העליון של אירן שלח איגרת אישית לנשיא האמריקני בתגובה למכתב שאובמה שלח לו לפני כמה חודשים. במכתב כתב חמינאי כי במידה ויושג הסכם בסוגיית הגרעין, הוא מצפה לשיתוף פעולה בין טהרן לוושינגטון במאבק בדאע"ש. בבית הלבן הכחישו את קיומו של המכתב.