ארה"ב: זכויות הזוגות הגאים הורחבו

התובע הכללי של ארה"ב הנחה את עובדיו להעניק שוויון זכויות משפטי עבור זוגות חד-מיניים שנישאו כדין באחת המדינות המתירות זאת. "הוריתי להכיר בנישואים חד-מיניים באופן מלא ושווה", הצהיר התובע, והדגיש כי לצעד יש השפעה על נושאים רבים בחיי הזוגות, כגון ירושה, עדות בבית משפט וביקורים בכלא

החלטה תקדימית בארה"ב (AP)

וצדק לכול: בהחלטה תקדמית, הורה הלילה (א') התובע הכללי של ארה"ב על הכרה משפטית מלאה בזכויותן של זוגות להטב"קים (לסביות, הומוסקסואלים, טרנסקסואלים, בי-סקסואלים וקווירים) אשר נישאו כדין במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אריק הולדר, התובע הכללי הארצי, אמר בנאומו כי "ביום שני הקרוב אוציא הנחיה חדשה, שלראשונה תורה לכל עובדי המחלקה המשפטית להכיר בנישואים חד-מיניים באופן מלא ושווה, במידה הנרחבת ביותר המוכרת על פי החוק".

"בכל בית משפט, בכל הליך ובכל מקום שהמחלקה המשפטית מייצגת את ארצות הברית, היא תשאף להבטיח שזוגות חד-מיניים יקבלו את אותן הפריבילגיות, ההגנות החוקיות והזכויות של החוק הפדרלי כמו זוגות ממינים שונים".

החלטתו של הולדר תאפשר לזוגות הומוסקסואליים לא להעיד אחד נגד השני במקרים פליליים או אזרחיים, בדומה להגנה על זוגות הטרוסקסואליים. בנוסף, נהלי הטיפול בחובות במקרה של פשיטת רגל מצד אחד מבני הזוג או מדיניות הביקורים בכלא תושווה עבור זוגות הומוסקסואליים נשואים.

"ארצנו מתקרבת להגשמת השוויון"

הנחיות התובע הכללי נובעות מפסיקת בית המשפט העליון בשנה שעברה, לפיה הממשל הפדרלי אינו יכול לסרב להכיר בנישואים חד-מיניים שבוצעו במדינות המתירות זאת. כיום רק 17 מדינות, מתוך ה-50, מאפשרות לזוגות הומוסקסואליים להינשא.

בנאום שנשא בעיר ניו יורק, הדגיש הולדר כי הומוסקסואלים ולסביות יהיו זכאים גם לכספי ביטוח או ירושה של בן זוגם, לאחר שבעבר בתי המשפט נדרשו לדון במקרים אלו. "אני לא אתן למחלקה להיות צופה מהצד במהלך הרגע ההיסטורי החשוב הזה", הוסיף הולדר.

ארגוני זכויות אדם בירכו על ההחלטה: "ההצהרה תשנה את חייהם של זוגות רבים מספור, ארצנו מתקרבת להגשמת האידיאלים של שוויון והוגנות", אמר צ'אד גריפין, נשיא הקמפיין הארצי לזכויות אדם.