חמינאי: ארה"ב תפיל את משטרנו, אם תוכל

בנאום לציון 35 שנה למהפכה האסלאמית תקף מנהיגה העליון של אירן את ארה"ב והאשים כי יש לה גישה "שתלטנית וחטטנית כלפינו". חמינאי אמר כי האמריקנים משקרים כשהם אומרים שהם לא מחפשים שינוי שלטון באירן: "הם לא יהססו לרגע אם הם יוכלו לעשות זאת"

המנהיג האירני עלי חמינאי (AP)

כשברקע נמשכים הניסיונות לגבש הסכם קבע לסוגיית הגרעין האירני, המנהיג העליון של הרפובליקה האסלאמית האייתוללה עלי חמינאי שב ותוקף את ארה"ב, ומאשים כי וושינגטון היתה מחליפה את השלטון בארצו אם היה באפשרותה לעשות זאת. "הגישה שלהם כלפינו שתלטנית ומתערבת", אמר חמינאי בנאום לציון יום השנה ה-35 למהפכה האסלאמית במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האמריקנים אומרים באופן פומבי שהם לא מנסים להפיל את הממשלה באירן", אמר חמינאי. "זה שקר. הם לא היו מהססים אפילו דקה אם היו יכולים".

המנהיג האירני לא הזכיר בנאומו את הסכם הגרעין שנחתם בז'נבה בין אירן למעצמות, וציין כי טהרן מוכנה לשנות את הטקטיקה שלה ביחסיה עם המערב, אך לא לוותר על עקרונות יסוד. חמינאי הדגיש בנאומו שאסור לאירן לסמוך על הסרת הסנקציות כדי להיחלץ מהמשבר הכלכלי, אלא לצאת ממנו בכוחות עצמה.

"מוכנים לדון אפילו עם השטן"

חמינאי לא נרתע מלתקוף את ארצות הברית גם תוך כדי השיחות בשווייץ. טרם פתיחתה של הפסגה בז'נבה, אמר חמינאי כי במהלך השיחות בנושא הגרעין, "נחשפה העוינות של ארצות הברית למדינה המוסלמית".

"הכרזנו בעבר שעל מספר נושאים, באם נרגיש שהם דחופים, אנחנו מוכנים לדון אפילו עם השטן - כדי להחליש את הרשעות", אמר חמינאי ורמז לארצות הברית. "שיחות הגרעין מראות את העוינות של ארצות הברית כלפי אירן, האיראנים, האיסלאם והמוסלמים".