המשחקים בסוצ'י יצאו לדרך

יריית הפתיחה: המשחקים האולימפיים התחילו בטקס רשמי שהתקיים באצטדיון "פישט" בעיר סוצ'י שברוסיה. כ-2,800 ספורטאים מרחבי העולם לקחו חלק באירוע הספורט, שעלה לכותרות בעיקר בזכות מדיניותו של פוטין נגד הומואים ופיגועי טרור רצחניים

החזרות לטקס הפתיחה בסוצ'י (רויטרס)

אחרי הלגלוגים על התנאים המביכים, בצל החששות מפיגועים ותחת אבטחה כבדה, נפתחה הערב (ו') אולימפיאדת החורף בסוצ'י. בטקס הפתיחה שהתקיים בעיר המושלגת שלחופי הים השחור השתתפו כ-2,860 ספורטאים מ-88 מדינות, שגם ייקחו חלק במשחקים האולימפיים השנויים במחלוקת שעלו לכותרות בכלי תקשורת ברחבי העולם, בעיקר בזכות התבטאויותיו של נשיא רוסיה פוטין נגד הומואים ולסביות ובעקבות מספר פיגועי טרור רצחניים שנועדו לחבל באירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כמיטב המסורת, נפתח הטקס עם מצד המשלחות. בזה אחר זה נכנסו אל האצטדיון האולימפי הספורטאים המייצגים את המדינות השונות - על פי סדר הא'-ב'. יוון, שבה החלו המשחקים האולימפיים, נכנסה ראשונה ורוסיה, המארחת - נעלה את המצעד.

תקלה אחת, בינתיים (רויטרס)

המשחקים היקרים בהיסטוריה (רויטרס)

את מדינת ישראל מייצגים חמישה ספורטאים. את הדגל נשא ולדיסלב ביקנוב, שיתחרה בהחלקה מהירה ויהיה גם הראשון מבין הישראלים שיחל להתחרות. נוסף על ביקנוב, מייצגים את ישראל גם יבגני קרסנופולסקי, אנדריאה דווידוביץ', אלכסיי ביצ'נקו ווירג'יל ואן דה פוט.

לדברי המארגנים, 65 מנהיגים וראשי ארגונים מרחבי העולם הגיעו לטקס, זאת לאחר שחלק מהתחרויות כבר החלו אתמול. אלפי הספורטאים נחתו בעיירת הנופש הרוסית, כשברקע כוחות הביטחון מציפים את רחובותיה של סוצ'י. במהלך השבוע האחרון הזהירו הרשויות בארצות הברית מפני האפשרות שגורמים שונים ינסו לבצע פיגועים בימי המשחקים.

הכניסה לאתר האולימפי (רויטרס)

המשלחת הברזילאית (רויטרס)

בלילה אמר הנשיא האמריקני ברק אובמה, כי "אבטחת המשחקים תהווה אתגר עצום עבור הרוסים". חברות התעופה האמריקניות הודיעו כי לא יאפשרו הובלתם של נוזלים בטיסות הישירות לרוסיה, זאת לאחר שאתמול הזהירו גורמי הביטחון מפני ניסיונותיהם של מחבלים להבריח חומרי נפץ באריזות משחות שיניים.

שערוריות בצל החגיגות

עם פתיחת המשחקים, גבר החשש שהרוסים לא הצליחו להתכונן באופן הדרוש כדי לאחר את אלפי הספורטאים מרחבי העולם. על אף החגיגות ברחבי סוצ'י, התלוננו עיתונאים ומבקרים שהגיעו לסוצ'י על תנאי אירוח ירודים בבתי המלון המקומיים. שקעי חשמל מנותקים, ידיות שנעקרו מדלתות, דבש דבורים המוגש לאורחים כשהדבורים עצמן בפנים, מי ברז צהובים, כלבים משוטטים, וילונות שבורים ושלטים לא ברורים - אלה רק חלק מהממצאים הקשים ונראה שהשירותים הכפולים, שהטרידו בתחילה את המבקרים, יהיו הבעיה האחרונה שלהם.

2,860 ספורטאים מרחבי העולם (רויטרס)

את ההכנות למשחקים ליוו גם לא מעט שערוריות פוליטיות, הקשורות בהנהגה הרוסית. על אף התהדרות הרוסים במספרם הרב של המנהיגים שצפויים להגיע לסוצ'י לקראת המשחקים, ההיערכות לאולמפיאדת החורף התנהלה על רקע התייחסות הממשל ובראשו הנשיא ולדימיר פוטין לקהילת הלהט"ב במדינה. מזכ"ל האו"ם באן קי מון שהשתתף אתמול במרוץ הלפיד האולימפי, התבטא אף הוא בנושא.

"להתנגד למתקפה נגד הלהט"ב"

ההצגה כולה שלו. פוטין (רויטרס)

"חובה על כולנו להרים את קולנו נגד מתקפות המכוונות נגד לסביות, הומוסקסואלים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים", אמר באן. "עלינו להתנגד למעצר, למאסר ולאפליה שעמם הם מתמודדים".

המחאה הפוליטית מלווה את המשחקים האולימפיים אפילו מארצות הברית. חברות הרכב הפאנק "פוסי ריוט", שנשיא רוסיה עצמו חנן ממש לפני האולימפיאדה, משגרות חיצים חדים לכיוון מוסקבה דווקא מאולפן טלוויזיה אמריקני. "זה לא היה צעד פוליטי מוצלח ולא שיפר את התדמית של רוסיה", אמרה חברת הלהקה נדיה טולוקוניקובה על ההחלטה להעניק להן חנינה. "אולי פוטין עשה טעות והוא צריך להשליך אותנו לכלא שוב".

האולימפיאדה - בצל חשש מטרור (AP)

בינתיים הרוסים ממשיכים לעבוד על המורל של הנבחרת שלהם, כשאפילו שר החוץ סרגיי לברוב עלה על מדי ספורטאי. במהלך היום עדיין מאפשר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לבכירים בממשלתו לככב, אבל החל ממחר - ההצגה תהיה כולה שלו.

בהכנת הכתבה השתתף אילן גורן