אולימפיאדת החורף יוצאת לדרך - בצל חשש מטרור

הכוננות בסוצ'י שברוסיה הועלתה לרמת שיא לקראת פתיחת אולימפיאדת החורף. כ-2,800 ספורטאים צפויים לקחת חלק במשחקים, כשברקע שערוריות ומחאות בעקבות מדיניותו של פוטין נגד קהילת הלהט"ב

מתכוננים לתחרות (רויטרס)

אולימפיאדת החורף יוצאת היום (ו') לדרך. כ-2,860 ספורטאים מ-88 מדינות צפויים לקחת חלק במשחקים בסוצ'י, רוסיה, תחת אבטחה כבדה, מחשש לאירועי טרור. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי המארגנים, 65 מנהיגים וראשי ארגונים מרחבי העולם צפויים להגיע לטקס פתיחת המשחקים שיתקיים הערב, זאת לאחר שחלק מהתחרויות כבר החלו אתמול. אלפי הספורטאים נחתו בעיירת הנופש הרוסית, כשברקע כוחות הביטחון מציפים את רחובותיה של סוצ'י. במהלך השבוע האחרון הזהירו הרשויות בארצות הברית מפני האפשרות שגורמים שונים ינסו לבצע פיגועים בימי המשחקים.

הכניסה לאתר האולימפי בסוצ'י (רויטרס)

הלילה (ו') אמר הנשיא האמריקני ברק אובמה, כי "אבטחת המשחקים תהווה אתגר עצום הרוסים". חברות התעופה האמריקניות הודיעו כי לא יאפשרו הובלתם של נוזלים בטיסות הישירות לרוסיה, זאת לאחר שאתמול הזהירו גורמי הביטחון מפני ניסיונותיהם של מחבלים להבריח חומרי נפץ באריזות משחות שיניים.

שערוריות בצל החגיגות

ערב המשחקים גובר החשש שהרוסים לא הצליחו להתכונן באופן הדרוש כדי לאחר את אלפי הספורטאים מרחבי העולם. על אף החגיגות ברחבי סוצ'י, התלוננו עיתונאים ומבקרים שהגיעו לסוצ'י על תנאי אירוח ירודים בבתי המלון המקומיים. שקעי חשמל מנותקים, ידיות שנעקרו מדלתות, דבש דבורים המוגש לאורחים כשהדבורים עצמן בפנים, מי ברז צהובים, כלבים משוטטים, וילונות שבורים ושלטים לא ברורים - אלה רק חלק מהממצאים הקשים ונראה שהשירותים הכפולים, שהטרידו בתחילה את המבקרים, יהיו הבעיה האחרונה שלהם.

החזרות לטקס הפתיחה בסוצ'י (רויטרס)

את ההכנות למשחקים ליוו גם לא מעט שערוריות פוליטיות, הקשורות בהנהגה הרוסית. על אף התהדרות הרוסים במספרם הרב של המנהיגים שצפויים להגיע לסוצ'י לקראת המשחקים, ההיערכות לאולמפיאדת החורף התנהלה על רקע התייחסות הממשל ובראשו הנשיא ולדימיר פוטין לקהילת הלהט"ב במדינה. מזכ"ל האו"ם באן קי מון שהשתתף אתמול במרוץ הלפיד האולימפי, התבטא אף הוא בנושא.

"להתנגד למתקפה נגד הלהט"ב"

ההצגה כולה שלו. פוטין (רויטרס)

"חובה על כולנו להרים את קולנו נגד מתקפות המכוונות נגד לסביות, הומוסקסואלים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים", אמר באן. "עלינו להתנגד למעצר, למאסר ולאפליה שעמם הם מתמודדים".

המחאה הפוליטית מלווה את המשחקים האולימפיים אפילו מארצות הברית. חברות הרכב הפאנק "פוסי ריוט", שנשיא רוסיה עצמו חנן ממש לפני האולימפיאדה, משגרות חיצים חדים לכיוון מוסקבה דווקא מאולפן טלוויזיה אמריקני. "זה לא היה צעד פוליטי מוצלח ולא שיפר את התדמית של רוסיה", אמרה חברת הלהקה נדיה טולוקוניקובה על ההחלטה להעניק להן חנינה. "אולי פוטין עשה טעות והוא צריך להשליך אותנו לכלא שוב".

בית מלון בסוצ'י

בינתיים הרוסים ממשיכים לעבוד על המורל של הנבחרת שלהם, כשאפילו שר החוץ סרגיי לברוב עלה על מדי ספורטאי. במהלך היום עדיין מאפשר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לבכירים בממשלתו לככב, אבל החל ממחר - ההצגה תהיה כולה שלו.

בהכנת הכתבה השתתף אילן גורן