אולימפיאדת החורף נפתחת - בצל חשש מטרור

ערב פתיחת המשחקים האולימפיים בסוצ'י, הרשויות ברוסיה בכוננות שיא מחשש לפיגועים ולהפגנות נגד הממשל. מזכ"ל האו"ם שהגיע בבוקר לסוצ'י מתח ביקורת על יחס הממשל במוסקבה להומוסקסואלים ובארצות הברית שיגרו התרעות מפני פיגועים, אבל נשיא רוסיה לא מתרגש ומתכונן להצגה הגדולה בעולם

החזרות לטקס הפתיחה בסוצ'י (רויטרס)

פחות מיממה לפני טקס הפתיחה הרשמי של משחקי החורף בסוצ'י, כוננות שיא ברוסיה מחשש לפיגועי טרור ולמפגני מחאה נגד הממשל במוסקבה. באולימפיאדת החורף הקרובה ישתתפו יותר מ-2,800 ספורטאים מ-88 מדינות והמארגנים מבטיחים: זו תהיה החגיגה הגדולה בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברחבי סוצ'י נצפו היום (ה') כוחות ביטחון בהיקפים חסרי תקדים, אבל גם חגיגות אדירות בסגנון רוסי, עם הרבה שירה וריקודים. מזכ"ל האו"ם באן קי מון השתתף היום במרוץ הלפיד האולימפי, אבל למרות האווירה החגיגית והמחויכת, לא חסך מזכ"ל האו"ם גם ביקורת.

הכניסה לאתר האולימפי בסוצ'י (רויטרס)

"חובה על כולנו להרים את קולנו נגד מתקפות המכוונות נגד לסביות, הומוסקסואלים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים", אמר באן. "עלינו להתנגד למעצר, למאסר ולאפליה שעמם הם מתמודדים".

סקי והתרעות ביטחוניות

המחאה הפוליטית מלווה את המשחקים האולימפיים אפילו מארצות הברית. חברות הרכב הפאנק "פוסי ריוט", שנשיא רוסיה עצמו חנן ממש לפני האולימפיאדה, משגרות חיצים חדים לכיוון מוסקבה דווקא מאולפן טלוויזיה אמריקני. "זה לא היה צעד פוליטי מוצלח ולא שיפר את התדמית של רוסיה", אמרה חברת הלהקה נדיה טולוקוניקובה על ההחלטה להעניק להן חנינה. "אולי פוטין עשה טעות והוא צריך להשליך אותנו לכלא שוב".

מתכוננים לתחרות (רויטרס)

מארצות הברית מגיעות גם התרעות ביטחוניות. הרשויות האמריקניות מזהירות כי מחבלים ינסו להבריח חומרי נפץ בתוך שפורפרות של משחת שיניים. "אין לי תגובה בשלב זה", אמר על הדברים סגן ראש ממשלת רוסיה, דימיטרי קוזאק. "אנחנו בוחנים את המידע".

ההצגה כולה שלו. פוטין (רויטרס)

בינתיים הרוסים ממשיכים לעבוד על המורל של הנבחרת שלהם, כשאפילו שר החוץ סרגיי לברוב עלה על מדי ספורטאי. במהלך היום עדיין מאפשר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לבכירים בממשלתו לככב, אבל החל ממחר - ההצגה תהיה כולה שלו.

המבקרים בסוצ'י בהלם מהתנאים

מוקדם יותר היום התלוננו עיתונאים ומבקרים שהגיעו לסוצ'י על תנאי אירוח ירודים בבתי המלון המקומיים. שקעי חשמל מנותקים, ידיות שנעקרו מדלתות, דבש דבורים המוגש לאורחים כשהדבורים עצמן בפנים, מי ברז צהובים, כלבים משוטטים, וילונות שבורים ושלטים לא ברורים - אלה רק חלק מהממצאים הקשים ונראה שהשירותים הכפולים, שהטרידו בתחילה את המבקרים, יהיו הבעיה האחרונה שלהם.

בית מלון בסוצ'י

בשבועות האחרונים עלה חשש שהמתקנים בסוצ'י לא מוכנים לאירוח אירוע בסדר גודל שכזה וכן טענות על איכות השלג באתר ועל חופש התנועה של המבקרים. יום לפני טקס הפתיחה החגיגי, נראה שהדאגה לא הייתה לחינם.