הולנד: נחשף אוסף הגולות של אנה פרנק

לפני שמשפחתה עברה למחבוא המפורסם כדי להסתתר מהנאצים, מסרה הילדה אנה פרנק את אוסף הגולות שלה לידי שכנתה, שהבטיחה שתשמור עליו עד שתשוב. לאחר שהמחבוא אותו תיארה ביומנה נחשף ומשפחת פרנק כולה נרצחה, אישר הניצול היחיד, אבי המשפחה אוטו, לשכנה לשמור את האוסף. כעת הוא נחשף ויוצג לראשונה

אוסף הגולות שנחשף (AP)

כמעט 70 שנה אחרי שנספתה במחנה ברגן בלזן, נחשפת מזכרת נדירה מאנה פרנק: אוסף הגולות של הילדה היהודייה מהולנד, שנמסר לחברתה למשמרת - לפני שמשפחת פרנק התחבאה במסתור המפורסם באמסטרדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שכנתה של פרנק, טוסיה קופרס, שמרה על הגולות יחד עם כלי תה וספר שהיו שייכים לאנה פרנק, שמתה מטיפוס קרוב מאד לסוף המלחמה, ולא שבה הביתה כדי לקבל את החפצים בחזרה.

אנה פרנק (AP)

אחרי שנים ארוכות שבהן קופסת הגולות נשמרה בארון, החליטה קופרס בת ה-83 לתרום אותן למוזיאון בית אנה פרנק באמסטרדם. הן יוצגו לעולם לראשונה ברוטרדם, בתערוכה שתעסוק במלחמת העולם השנייה.

בן משפחת פרנק היחיד ששרד את השואה היה אוטו פרנק, אביה של אנה, שאישר לקופרס לשמור אצלה את הגולות. אוטו פרנק היה גם זה שגילה ופרסם את היומן שכתבה אנה במהלך שנות המסתור, עד שחשפו הנאצים את המחבוא של משפחת פרנק באגף הסודי בבניין בו עבד אוטו.

היומן יצא לאור בשנת 1947 ותורגם מאז לשפות רבות, דבר שהפך את אנה פרנק וסיפורה למפורסמים בכל העולם.