דווקא באירופה: זכויות הטרנסג'נדרים נפגעות

דווקא שבע ממדינות אירופאיות הנחשבות לנאורות בעולם מפלות לרעה אנשים המעוניינים לשנות את מינם. דוח מיוחד של ארגון אמנסטי חושף את התלאות שנדרשים טרנסג'דרים לעבור על מנת להגיש את זהותם. "האפליה כלפיהם גדולה", אמרו נציגים בארגון

אפליה בלב אירופה, אילוסטרציה (AP)

מדינות אירופה מפרות את זכויות האדם של אנשים המנסים לשנות את מינם על פי חוק - כך קובע היום (ג') דוח של ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל". הדוח מפרט כיצד טרנסג'נדרים נאלצים לעבור ניתוח פולשני, עיקור, טיפול הורמונלי ובדיקה פסיכיאטרית לפני שמאפשרים להם לשנות את מגדרם על פי חוק. כמו כן, הם נדרשים להוכיח כי הם אינם בקשר זוגי על מנת להשלים את התהליך שעשוי לקחת שנים ארוכות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהדוח עולה כי גם במדינות האיחוד האירופי הנחשבות לרוב לנאורות בעולם, יש מקום רב לשיפור. נהלים לגבי שינוי מין בדנמרק, פינלנד, צרפת, נורווגיה, בלגיה וגרמניה מפרים זכויות אדם בסיסיות, ואילו באירלנד לא קיימים נהלים כלל. על פי ההערכות, 1.5 מיליון טרנסג'נדרים חיים כיום במדינות האיחוד האירופי.

"מדינות לא צריכות לכפות בחירות על טרנסג'נדרים על ידי הפיכת ההכרה במגדר על פי חוק לתלויה בניתוחים", הסביר מרקו פרוליני, מומחה של אמנסטי לנושאי אפליה. "טרנסג'נדרים רבים צריכים להתגבר על קשיים עצומים בהשלמה עם זהותם, והבעיות לעיתים קרובות מורכבות כתוצאה מאפליה בוטה מצד המדינה".

לדברי פרוליני, "אנשים צריכים לקבל החלטה קשה מנשוא - או שהם מרשים לעצמם להיות חשופים למספר גבוה של צעדים משפילים מצד המדינה, או שהם נאלצים להמשיך לחיות עם מגדר המבוסס על מין הלידה, גם אם הוא סותר את הופעתם וזהותם".

ויקטוריה, אישה טרנסג'נדרית המתגוררת בדבלין בירת אירלנד, מקווה שארצה תסדיר בחוק את נושא שינוי המין, דבר שהיא צפויה לעשות בקרוב. "הכרה מגדרית בחוק היא חשובה, כי אחת ולתמיד לא אצטרך להיאבק באנשים על כל דבר, אני רוצה לזכות בהכרה על מי שאני, זה מגוחך שהמדינה לא מכירה בי כמי שאני", היא אומרת.