"אלפי יצירות שנבזזו מיהודים מוצגות במוזיאונים בגרמניה"

אלפי יצירות אומנות שנבזזו על ידי הנאצים מיהודי אירופה מוצגות במוזיאונים ברחבי גרמניה - כך טוען ראש הקונגרס היהודי העולמי. "הם יודעים בדיוק מה גנוב, והם פשוט עוצרים עיניים", הדגיש. בגרמניה מודים: "לא עשינו מספיק"

מוזיאון בגרמניה, אילוסטרציה (AP)

"מוזיאונים בגרמניה מחזיקים בזדון, תוך התעלמות מחובתם הבסיסית, ביצירות אומנות שנבזזו מיהודים על ידי הנאצים" - כך טוען היום ראש הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר. "הממשלה הגרמנית חייבת לעשות יותר כדי לאלץ את המוזיאונים לפעול".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודשים האחרונים מתמודדת גרמניה עם ביקורת חריפה על התנהלות מוסדות האומנות במדינה, לאחר שיותר מ-1,400 יצירות אומנות גנובות נמצאו בדירה של קשיש מקומי, שאביו קיבל מהצורר הנאצי אדולף היטלר הנחייה לסחור בהן כדי לממן את מנגנון ההשמדה של הרייך השלישי.

מאז פרסום המקרה בחודש נובמבר האחרון, החל בגרמניה דיון נוקב על הבעלות של אותן יצירות, חלקן של אמנים מוכרים עד מאוד כמו פיקאסו ומאטיס. הדיון התרחב לאחרונה גם ליצירות נוספות המוחזקות מזה שנים בכמה מהגלריות ומוסדות האומנות המוכרים במדינה.

"הם יודעים בדיוק מה גנוב", אמר לאודר בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס. "מה שהם עשו עד לאחרונה זה לעצום את העיניים". לדבריו, גרמניה לא התייחס לאשמה של מוזיאונים ברחבי המדינה, שעל פי הערכות מחזיקים בתצוגה ביותר מ-20,000 פריטים שנבזזו במהלך מלחמת העולם השנייה.

בגרמניה הרשמית מתייחסים להאשמות ואומרים כי הדבר נבדק. "אין ספק שלא נעשה די בנושא", אמר לאחרונה ראש משרד המוזיאונים הלאומיים במדינה. גרמניה הייתה אחת מ-44 המדינות שחתמו על אמנת וושינגטון בשנת 1998, לפיה תפעל לאיתור, זיהוי ומסירת יצירות שנגנבו במהלך המלחמה.