מחקר מקיף: גורם עיקרי לתמותת רוסים - וודקה

על פי מחקר מקיף שנערך, הגורם העיקרי לתמותה של גברים רוסים הוא שתיית וודקה. על פי הנתונים, 25% מהגברים הרוסים מתים לפני שהגיעו לגיל 55. החוקרים מסבירים: "הם משתוללים בשתייה וצריכים לשנות הרגלים"

רק עם כוס יין. פוטין (רויטרס)

מחקר עדכני שמתפרסם על ידי ה-BBC מראה כי מקרי התמותה הרבים של גברים רוסים נובעים משתיית אלכוהול ובמיוחד וודקה. על פי הדיווח מדובר במחקר המקיף ביותר שנעשה במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי המחקר, 25% מהגברים הרוסים מתים לפני שהגיעו לגיל 55, לעומת 7% גברים בריטים. בין הסיבות למוות: הרעלת אלכוהול ומחלות בכבד. רבים מהרוסים גם מוצאים את מותם בתאונות דרכים או בעקבות אירועי אלימות.

במחקר שבוצע על ידי המרכז לחקר הסרטן במוסקווה, אוניברסיטת אוקספורד וארגון הבריאות העולמי, השתתפו 151,000 גברים רוסים משלוש ערים שונות במדינה, במשך 10 שנים. במהלך תקופת המחקר, 8,000 מתוכם מתו.

"תמותה בקרב רוסים נדו בקיצוניות ב-30 השנים האחרונות, זאת בשל הגבלות על האלכוהול והמציאות החברתית תחת המנהיגים השונים - והדבר שהכי השפיע זה הוודקה", אמר פרופ' סר ריצ'רד פטו, אחד החוקרים מאוקספורד.

הרבה רוסים מתים מוודקה. ארכיון (רויטרס)

"הם משתוללים בשתיית אלכוהול"

בשנת 1985, המנהיג הסובייטי מיכאיל גורבצ'וב הגביל את ייצור הוודקה, ולא התיר למכור וודקה לפני ארוחת הצהריים. לדברי החוקרים, צריכת אלכוהול ירדה בכרבע כאשר ההגבלות נכנסו, וכך גם שיעורי התמותה הכוללים. לאחר מכן, כאשר הקומוניזם התמוטט, אנשים החלו לשתות יותר שוב ושיעורי התמותה עלו.

כך למשל, בשנת 2011 כל מבוגר רוסי שתה בממוצע 13 ליטר של אלכוהול טהר בשנה, בעיקר וודקה. בבריטניה לעומת זאת, כל בריטי בוגר שתה 10 ליטרים בשנה.

הבעיה המרכזית על פי החוקרים היא הדרך שבה הרוסים צורכים את האלכוהול. "הם משתוללים בשתייה וחייבים לשנות את ההרגלים שלהם", אמר אחד מהם.