שר ההגנה האירני: "נגרום לכל אויב להתחרט"

האיום בתקיפה צבאית אמריקנית, אם אירן לא תפעל לפי ההסכם הגרעיני, גורר תגובות נזעמות באירן: שר ההגנה דהקאן איים כי אירן "תמחץ את מחרחרי המלחמה". השר טען כי האיום הוא "בלוף פוליטי", משום שלדבריו ארה"ב מודעת לעוצמתה ההגנתית של אירן

עימות נוסף בין אירן ל"שטן הגדול" (AP)

שיחות הגרעין יתחדשו בקרוב, אך העימותים הפומביים בין אירן לארה"ב נמשכים: שר ההגנה האירני, חוסיין דהקאן, לא אהב לשמוע את הצהרת קרי לפיה האופציה הצבאית מול אירן עדיין על השולחן, והבהיר: "איננו מחפשים מלחמה ומתח, אך ניתן תגובה מוחצת לכל מחרחרי המלחמה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"האמריקנים מודעים לכך שהם אינם יכולים להעליב את האומה האירנית כך, והם בוודאי מודעים לעוצמתנו ההגנתית", הוסיף. דהקאן הדגיש כי כל פעולה תוקפנית נגד אירן תיענה בהתאם.

שר ההגנה הוסיף כי האיומים של קרי הם "בלוף פוליטי", וציין כי מלחמות העבר של אירן "העניקו לה מוכנות תמידית לגרום לכל אויב להתחרט".
ג'ון קרי אמר בסוף השבוע בראיון כי האופציה הצבאית עדיין נמצאת על השולחן, אם אירן לא תפעל בהתאם להסכם הגרעין. אמירותיו גררו ביקורת רחבה באירן. 

ראש המטות המזוינים, חסן פירוזבאדי, אמר כי "האמריקנים ביצעו טעות בולטת כשאיימו על אירן באופציה צבאית", והזהיר כי ארן מוכנה לסכל כל מתקפה אמריקנית. גם דובר הפרלמנט האירני, עלי לאריג'ני, הגיב לדברים וטען כי יש להגדיל את תקציב הביטחון של אירן כתגובה לאיומים.

רוחאני: "ישראל יודעת איך תגיב אירן"

גם מפקד משמרות המהפכה האירניים, חסן ג'עפרי, הזהיר את ארה"ב מפעולה צבאית: "ארה"ב לא מבינה עד כמה רבות וגדולות יכולות התקיפה שלנו", אמר בתחילת השבוע. "קרי צריך לדעת שעימות ישיר עם ארה"ב הוא חלום שנמצא בראשו של כל מאמין", אמר בריאיון לכלי תקשורת באירן.

"האיומים של קרי הם הזדמנות טובה ביותר לאסלאם המהפכני שעוד ייצא למערכה גורלית וגדולה נגד המערב", הוסיף ג'עפרי, והסביר כי אם ארה"ב לא רוצה להיכנס למערכה גורלית כזאת, "עדיף לה להוריד את האופציה הצבאית הנלעגת הזו מהשולחן".

ההצהרות הלוחמניות מכיוון אירן אינן מכוונות רק כלפי ארה"ב: בראיון לרשת CNN השבוע, איים הנשיא רוחאני כי "אם ישראל תבצע פעולה כה מטורפת ותתקוף, התגובה שלנו תגרום לה לקלל את היום שבו זה קרה".

"ישראל לא תעשה את זה", אמר רוחאני בחיוך, לאחר שנשאל מה תהיה תגובת אירן במקרה של תקיפה צבאית ישראלית נגד מתקני הגרעין של ארצו. "ישראל יודעת טוב מאוד מה תהיה תגובתה של אירן ומכירה היטב את יכולותינו. מדובר בסיסמאות ריקות מתוכן, ישראל לא יכולה לעשות זאת".