הצעת חוק: אסור לעשן ברכב עם ילד

המעשנים בבריטניה לא יכולים לעשן במקומות ציבוריים, בתחבורה ציבורית או במטוסים ועכשיו חוששים מגזירה נוספת - החוק החדש יאסור על עישון גם במכוניות פרטיות. על פי רשת SKY NEWS, אחרי חלקים בארה"ב ואוסטרליה, גם בישראל שוקלים לאמץ את החוק ולהגן על ילדי המעשנים

"זה לא משנה כמה תהיו זהירים, הם עדיין נושמים את הרעל המזיק". קמפיין חדש בבריטניה יוצא נגד עישון בכלי רכב שבהם מסיעים ילדים, וקורא לפרלמנט להעביר חוק בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במדינות רבות בעולם, במיוחד במדינות המפותחות, אסור לעשן במקומות ציבוריים. על פי הצעת החוק שיוזמים בבריטניה, יחול איסור נוסף על המעשנים - גם בתוך כלי רכבים הפרטיים שלהם. סרטון שמופץ במסגרת הקמפיין מנסה להעלות את המודעות לסכנה שטמונה בעישון במקומות סגורים. 

 "אם אתה מנסה למנוע חשיפה לעישון ברכב על ידי הוצאת הראש מהחלון או הוצאת העשן מהחלון, זה לא עוזר כי העשן חוזר פנימה", אומר פרופסור רוברט ווסט מהמכון ללימודי השפעת הטבק מאוניברסיטת UCL.

אחרי ארה"ב ואוסטרליה, גם ישראל?

אם החוק החדש ייכנס לתוקפו, בריטניה תצטרף לרשימה ארוכה של מדינות שכבר אוסרות על נהגים לעשן במכוניות כשיש ילדים ברכב. האיסור קיים בחלק מאוסטרליה וגם בכמה מדינות בארה"ב, והרשימה הזו צפויה עוד לגדול.

כבר עכשיו יש חמש מדינות, שלוש מהן באירופה, ששוקלות חקיקה דומה בנושא העישון. על פי הפרסום ברשת SKY, גם בישראל שוקלים לאסור על עישון ברכב עם ילדים.

ארגוני מעשנים סבורים שההצעה מוגזמת והם זועמים על מה שהם מגדירים כסיפוח זוחל - איסור עישון במקום אחד אחרי השני עד שבסופו של דבר העישון יהיה אסור בכל המקומות. מנגד, התמיכה בקרב הציבור בהרחבת האיסור על עישון עולה כל הזמן. על פי סקר שנערך לאחרונה בבריטניה, יותר מ-70% תומכים בהצעת החוק.