טקס יום השואה הבינ"ל באושוויץ: "חזרנו לגיהנום כישראלים גאים"

כ-60 ח"כים משתתפים באירועי יום הזיכרון הבינלאומי לשואה שנערכים בפולין. במחנה ההשמדה אושוויץ התקיים טקס לזכר הנספים בהשתתפות ניצולי שואה ובני משפחותיהם. "בכל פעם שאני חוזר לכאן קשה להבין את עצמת הרוע", קרא ח"כ הרצוג. נוח קליגר, ניצול אושוויץ שהשתתף בטקס הכריז: "אנחנו גאים להיות כאן היום"

ברחבי העולם מציינים היום (ב') את יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. משלחת המונה 60 חברי כנסת ובהם ארבעה שרים, השתתפה יחד עם נציגי פרלמנטים מרחבי העולם בטקס מיוחד במחנה ההשמדה אושוויץ לזכר הנספים. את הטקס העברנו בשידור ישיר מפולין בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הטקס סיפר נח קליגר, ניצול מחנה ההשמדה אושוויץ, על הזוועות שראו עיניו. "ביום שנכנסו כוחות הצבא האדום לאושוויץ, אנחנו היינו בצעדת המוות. הגרמנים, שנסוגו לפני המתקפה של הסובייטים - ברחו ולקחו עמם 57 אלף משורדי המחנה, כדי להעבידם מחדש במחנות. הם באו במשאיות, עגלות וסוסים ואנחנו הלכנו ברגל בקצב שלא הצלחנו לעמוד בו. מי שלא הצליח - נורה".

קליגר המשיך וסיפר על ימים ארוכים בלי אוכל ומים. "אלו שלא החזיקו מעמד לא יכלו אפילו ליפול, הם הפכו לגוויות שעמדו בינינו", תיאר את הזוועה, "בסופו של דבר האס.אס עצרו את הרכבת כדי שאנחנו נפנה את הגוויות".

מעל בימת הטקס עמד קליגר בגאווה ואמר: "היום, 69 שנים אחרי שעזבנו את הגיהנום הזה ששמו אושוויץ, אנחנו פה כאזרחים גאים של המדינה היהודית החדשה שקמה על הריסות אירופה. אנחנו מאוד גאים להיות כאן היום".

ח"כ הרצוג נשא נאום במהלך הטקס לזכרם של הנספים. את נאומו, פתח ח"כ הרצוג בקריאה - "עצמתי את עיני וראיתי אותך אנט". הוא שחזר את סיפורה של דודתו שחוותה את זוועות הנאצים לאחר שהועברה מצרפת למחנות בפולין. 

"באנו אחרי 69 שנים מארץ החיים אל ים המוות, לארץ הרוע. באנו דור שני ושלישי, חברי כנסת ושרים מממשלתה של מדינת ישראל, למסע החורך את התודעה והזיכרון. באנו כדי לחוש בקור ולהרגיש את הכאב", הצהיר יו"ר האופוזיציה בנאומו.

"בכל פעם שאני חוזר לכאן קשה להבין את עוצמת הרוע. העוצמה גלומה בעצם העובדה שהרוע הזה קרה, ותמיד צריך ללמוד איך זה לא קורה שוב", הוסיף יו"ר העבודה.

הוא המשיך והתייחס למצבם הקשה של ניצולי השואה כיום ואמר: "בתקופת ממשלת אולמרט חל מהפך בטיפול בניצולים. עם זאת, יש מקרים רבים שנופלים היום בין הכיסאות. צריכים ללכת לכיוון היחס המקל לכול הניצולים ולאפשר להם קבלת סיוע".

אירועי יום הזיכרון במחנה אושוויץ (קובי גדעון, לע"מ)

בתום נאומו פנה הרצוג אל הקהילה הבינלאומית לפעול נגד האנטישמיות בעולם. "פעלו בנחישות", קרא. "אסור להיכנע לאדישות. זכרו כי גם ברגעי הפשע - לא כולם דיברו".

נתניהו: העולם לא נזעק מול משטר שקורא להשמדתנו

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס לאירועים לציון יום הזיכרון הבינלאומי להנצחת קורבנות השואה, ואמר כי "גם היום כשקיימת הסכמה רחבה שהיה צריך למנוע את השואה שהייתה, העולם לא נזעק מול משטר שקורא להשמדתנו, ואף מקבל בזרועות פתוחות את האיש שמייצג אותו".

לדבריו, "מול מדינה שקוראת בגלוי להשמדת מדינת היהודים, כולם מכחכחים בגרונם ומחייכים מול החיוכים. היחס למדינת ישראל איננו פרופורציונאלי לשאלות העומדות על הפרק. הוא גם מראה לנו שיש בהתנכלויות ליהודים המשכיות של אלפי שנים לתופעת האנטישמיות".

משלחת הכנסת תשתתף באירועי יום השואה הבינ"ל בפולין

למשלחת חברי הכנסת התלוו 24 ניצולי שואה, בני משפחות הניצולים ושורה נוספת של מכובדים ובהם גם מבקר המדינה ויו"ר הנהלת "יד ושם". חברי המשלחת סיירו במחנה ההשמדה, ביקרו בביתנים השונים, בקיר המוות ובמוזיאון הממוקם בצריף 27.

חצי מחברי הכנסת ייצגו את ישראל (רויטרס)

בתום הביקור במוזיאון, יצאה צעדה אל מחנה ההשמדה בירקנאו - שם התקיים הטקס שארגנה ממשלת פולין, ובו לקחו חלק כאלף איש. לאחר הטקס צעדו המשתתפים לעבר אנדרטת בירקנאו, שם אמרו קדיש וקיימו תפילת "אל מלא רחמים".

לפנות ערב צפוי להתקיים בעיר קרקוב מפגש בהשתתפות חברי פרלמנט ואח"מים מישראל, פולין, ארצות הברית, קנדה ומדינות נוספות. בתום המפגש תצא משלחת הכנסת לארוחת ערב מטעם ההסתדרות הציונית העולמית ועמותת "ממעמקים". עקב יציאת משלחת הענק מישראל לאירועים בפולין הכוללת את רוב חברי הכנסת, בוטלה ישיבת המלאה שתוכננה למחר.