כמו בגואנטנמו: כך חשודים עונו בשיקגו

תחקיר חושף כי בלש, שעינה חשודים עוד בשנות השבעים בשיקגו, הכניס את שיטות העינוי למתקן החקירות הביטחוני המושמץ. בין השאר, חושף התחקיר, שלח הבלש חפים מפשע לכלא לאחר שאיים לפגוע במשפחתם - ובימיו בגואנטנמו ניהל את "החקירה האכזרית ביותר בתולדות המתקן"

מפרץ גואנטנמו, 2004 (רויטרס)

"עינויים לא חוקתיים כדי להוציא וידוי": תחקיר ה"גרדיאן" הבריטי שפורסם אתמול (רביעי) חשף כי שיטות עינוי מושמצות של כלא במפרץ גואנטנמו מגיעות ממשטרת שיקגו. במוקד התחקיר עומד שוטר, שעל פי החשד שלח חפים מפשע לכלא במשך עשרות שנים - וניהל את החקירה האלימה והברוטלית בתולדות המתקן הביטחוני של ארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תחקיר העיתון קובע כי ריצ'רד זולי, בלש שפעל בצפון שיקגו בין השנים 1977-2007, ביצע שיטות חקירה שהובילו לפחות להרשעה לא מוצדקת אחת. מקרים רבים נוספים בהם השיג הרשעות - בעיקר מאמריקנים בני מיעוטים - מוטלים כעת בספק, בשל שיטות החקירה הכוללות עינויים ולחצים אסורים לצד שתילת ריאיות.

בין השאר, טוען התחקיר, זולי כבל חשודים לקירות למשך שעות, שתל ריאיות כדי להוביל להרשעה, איים בפגיעה בבני משפחה, לחץ על נחקרים ואיים בעונש מוות אם החשוד יורשע מבלי שהודה. בשנים האחרונות התקבלו תלונות רבות של אסירים ועצירים בנוגע לזולי. "מעולם לא ראיתי איש מתדרדר לרמות אלה", אמר אחד התובעים בצי על שיטות החקירה.

גם הדוחות הרשמיים טוענים כי זולי אחראי לשיטות עינוי כדי לחלץ וידויים מחשודים ברצח - רובם בני מיעוטים. בשנות האלפיים הועסק כקצין מילואים בחיל הים האמריקני במפרץ גואנטנמו - המתקן השנוי במחלוקת שנפתח ב-2002 על מנת לחקור חשודים בטרור לאחר פיגועי 11/9. מארק פאלון, סגן מפקד צוות החקירה בגואנטנמו, אמר לצוות התחקיר החקירות של זולי היו "לא חוקיות, לא מוסריות, לא יעילות ולא חוקתיות".

אמבטיות קרח ומניעות שינה

זמן קצר לפני התחקיר פרסם מוחמדו אולד סלאחי, שספג לפי הדוחות את "החקירה האכזרית ביותר בתולדות גואנטנמו", את ספר זכרונותיו. סלאחי, יליד מאוריטניה, הוכנס למתקן ב-2002 בחשד לסיוע לטרור - אך מעולם לא הואשם. במהלך חקירתו נחשף לשיטות עינוי חמורות, בהן: איומים רצופים במוות, אמבטיות קרח, חשיפה לקור ולחום קיצוני, מניעת שינה ועוד.

מורשעי זולי מימיו בשיקגו, שאחד מהם שוחרר מהכלא בהחלטה תקדימית לאחר 23 שנים, טוענים להתעללות, כפייה ואיומים על בני משפחה. ב-2013 נקבע כי לת'ריאל בויד, שהורשע ברצח ב-1990, הוא אדם חף מפשע שנפלו ליקויים בחקירתו. כעת בויד תובע את זולי בשתילת ריאיות, לצד שימוש בהתעללות גזענית. בין השאר, טען בויד, אמר לו החוקר בעת חיפוש בדירתו: "אף כושי לא אמור לחיות כך".

התחקיר חשף גם כי שוטר נוסף משיקגו שיתף פעולה עם העינויים: מפקד משטרה בשם ג'ון בורג' הורה גם על שוקים חשמליים לאסירים, ואף הכה אותם בראשם עם חפצים רבים, בהם ספרי טלפון. הוא אף ריצה עונש מאסר של ארבע וחצי שנים בגין עדות שקר ושיבוש משפט - מאסר ממנו שוחרר לאחרונה.

"היו הרבה תפוחים רקובים במשטרת שיקגו, שהובילו מספר לא ידוע של חפים מפשע לכלא", אמר לצוות העיתון רוב וורדן, מייסד המרכז של אוניברסיטת נורת'ווסטרן להרשעות לא מוצדקות. זולי סירב לשתף פעולה עם התחקיר וכך גם משטרת שיקגו.