מחאה אלימה בברזיל: "גביע העולם לא יתקיים"

סאו פאולו, העיר שבה ייערך המשחק הראשון בגביע העולם בכדורגל ביוני הקרוב, הפכה לזירת עימות בין כוחות הביטחון למפגינים, שהציתו כלי רכב וניפצו חלונות ראווה של בנקים ובתי עסק. "אנחנו מתייצבים כאן נגד הזרמת מיליוני דולרים להיערכות לגביע העולם", אמרו המפגינים. "אלה כספים שהיו אמורים להגיע לתושבים"

שריקת הפתיחה למשחקי גביע העולם בכדורגל מתקרבת, והמחאה בברזיל נגד הטורניר הבינלאומי צוברת תאוצה. אמש (שבת) השתלטו אלפי מפגינים על רחובות סאו פאולו ומחו נגד השקעת המשאבים ותשומת הלב של הרשויות בהיערכות למונדיאל. המפגינים הזועמים קראו להפסיק את הפניית התקציבים הגדולים עבור הקמת התשתיות לטורניר על חשבון שירותים ציבוריים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כלי תקשורת בברזיל דיווחו על עימותים אלימים בין כוחות הביטחון למפגינים, שהציתו כלי רכב, שברו חלונות הראווה ופרצו לבתי עסק ובנקים בעיר. אזרחים רבים שנקלעו לרחובות שבהם נערכו ההפגנות מצאו את עצמם בסכנת חיים ובהם גם אם שנאלצה לברוח עם בתה מרכבה אחרי שהמפגינים הציתו אותו.  

פעילי המחאה, אנשי הארגון האנרכיסטי - "הבלוק האחורי", צעדו ברחובות מרכזיים וקראו: "אם אין לנו זכויות לא יהיה טורניר". "אנחנו מתייצבים כאן נגד העברת המיליונים למשחקים", אמר לאונרדו פלגריני, סטודנט המתגורר בסאו פאולו. "אלה כספים שהיו אמורים לספק לתושבים מערכת בריאות טובה יותר, חינוך טוב יותר, מגורים ותחבורה".

"פיפ"א - הביתה" (רויטרס)

"דוגמה קטנה להפגנות שצפויות במהלך המשחקים"

המפגינים בסאו פאולו אומרים שהמחאה כעת היא רק קדימון למה שצפוי במהלך המשחקים ומזהירים: "ברזיל צפויה לבעור". אחת המפגינות אמרה: "זו רק דוגמה קטנה להפגנות שיתרחשו ברגע שגביע העולם יתחיל".

אלא שההפגנות אמש, נגד פתיחת המשחקים בחודש יוני הקרוב, לא הסתכמו בעימותים האלימים ברחובות סאו פאולו. על פי הדיווחים, כ-50 פעילים חברתיים הפגינו מול מלון "ארמון קופקבנה" היוקרתי בריו דה ז'נרו ונשאו שלטים שעליהם נכתב: "גביע העולם לא יתקיים".