המפגינים: "לא מאמינים לאף מילה"

ארסני יטסניוק שנתפס כאחד ממובילי המחאה באוקראינה, סירב להצעתו של הנשיא לתפקד כראש הממשלה של המדינה. בנאום שנשא בכיכר המרכזית של קייב אמר כי האופוזיציה מוכנה לקחת חלק בהנהגת המדינה, אך בטרם יעשו זאת על המדינה להסכים להיכנס לאיחוד האירופי, לשחרר את כל האסירים הפוליטיים ולהקדים את הבחירות לנשיאות

מפגינים באוקראינה. ארכיון (רויטרס)

שעות לאחר שנשיא אוקראינה הציע למנהיג האופוזיציה ארסני יטסניוק את כס ראש הממשלה, יטסניוק מסרב. "אנחנו לא מאמינים לאף מילה", אמר הלילה (א') יטסניוק בנאום מול קל תומכיו. "רק למעשים ותוצאות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יטסניוק התייצב מול קהל מפגינים רב בקייב בירת אוקראינה שם הכריז כי האופוזיציה מוכנה לקחת חלק בהנהגת המדינה. אולם, הוא סייג את ההצהרה הזאת ואמר כי על הנשיא ויקטור ינוקוביץ' למלא מספר דרישות בסיסיות בטרם האופוזיציה תוריד את דגל המחאה.

לדברי יטסניוק, במהלך השבוע צפוייה להתקבל הכרעה חשובה שעשויה לסיים את ההפגנות. בשבוע הבא יתכנס הפרלמנט האוקראיני ויחליט האם לשנות את הממשל ואף ידון בחוק האוסר על הפגנות, אותו חוק שהוביל לגל המחאות.

בין התנאים: שחרור מלא של כל האסירים הפוליטיים

למרות ההתנגדות הנוקשה שהציג יטסניוק בתחילת נאומו, בהמשך הדברים הוא התייחס באופן רציני להצעת הנשיא. "אנחנו לא מתעלמים מההצעה אך גם לא מקבלים אותה", אמר יטסניוק. "אנחנו מקיימים דיונים מעמיקים בין שלוש קבוצות בולטות של האופוזיציה".

לאחר מכן הציג יטסניוק שלושה תנאים אותם הגדיר כהכרחיים עבור האופוזיציה על מנת לסיים את המחאה. לדבריו המפגינים דורשים כניסה של אוקראינה לאיחוד האירופי, שחרור של כל האסירים הפוליטיים שנעצרו מאז תחילת המחאה והקדמה של הבחירות לנשיאות.