האישה מאחורי יאהו: הכירו את מאריסה מאייר

היא ללא ספק הצליחה להכניס קצת זוהר לעולם ההייטק, אם תרצו נקמת היורמים בגירסא הנשית- מריסה מאייר רק בת 38 אבל השבוע בוועידה הכלכלית בדאבוס כולם , כולל ראש הממשלה נתניהו , עמדו בתור כדי לפגוש אותה ולקבל תמונה למזכרת עם אחת הנשים המשפיעות והחזקות בעולם

זו היתה השנה של של מאריסה מאייר. היא כבשה את הבמה בתערוכת הטכנולוגיה CES בווגאס, בלטה בועידה הכלכלית העולמית בדאבוס וכולם רוצים לשמוע מה יש לגברת הראשונה של הרשת לומר. "2014 תהיה שנה מעניינת, שנת מפנה. דברים מהותיים מאוד יקרו בה", היא מעריכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כל המי ומי של הכלכלה והפוליטיקה עמדו בתור לפגוש אותה בדאבוס, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו שעשה הכל כדי להרשים אותה. "שקלתי לתבוע אתכם על העתקה - יאהו ונתניהו כמובן", אמר לה.

לפני שנה וחצי היא נקראה לדגל להציל את הספינה הטובעת יאהו כשלפניה משימה לא פשוטה: לנער את האבק מענקית האינטרנט, להשיב אותה לימי הזוהר של תחילת העשור הקודם.

ליאהו היא הגיעה אחרי שנים רבות בגוגל, אז היא היתה עובדת מספר 20 בסטרטאפ צעיר ואנונימי. לאחר מכן, היא טיפסה למעלה למשרת סגן הנשיא. "אנשים שואלים אותי כל הזמן איך זה להיות אישה בגוגל, והאמת היא שאני לא אישה בגוגל, אלא חנונית בגוגל. ולהיות חנונית בגוגל זה נהדר", סיפרה מאייר בעבר. "אני אוהבת לתכנת, אני משתמשת בגיליונות נתונים כשאני מבשלת".

אבל בשנה וחצי האחרונות מאייר היתה הכול חוץ מיורמית. המנכ"לית המיליונרית בת ה-38 מקפידה ללבוש בגדי מעצבים, להיראות במסיבות נוצצות ולככב ברשימת הצעירים המבטיחים בעולם.

היא גם משכה הרבה אש כשאסרה על עבודה מהבית וקוממה את ארגוני הנשים. "לא התכוונתי שזה יהפוך לנראטיב בתעשייה - האם אנשים יכולים או לא יכולים להצליח בעבודה מהבית, לנו זה פשוט לא התאים כרגע", גוננה מאייר על ההחלטה.

האישה הנכונה במקום הנכון או מנהלת כוחנית ויהירה?

ארגוני הנשים שוב מחו נגדה כששבה לעבוד שבועיים לאחר לידת בנה הבכור. "זה היה קל, התינוק היה הרבה יותר קל ממה שכולם אמרו, ויש לי מזל בנושא הזה", הסבירה המנכ"לית. השיא היה תמונה מעוררת מחלוקת במגאזין "ווג" בראיון לציון שנה בתפקיד. "האם מנכ"ל גבר יבקש להצטלם בתנוחה כזו? זה מחזיר נשים שנים אחורה", אמרו נשים שביקרו את מאייר.

מבחינת המספרים - כאן אין כמעט מחלוקת. המניה של יאהו היתה אחת החמות בוול סטריט השנה, הכפילה את ערכה ושברה שיאים של שנים. האתר קיבל עיצוב ותכנים חדשים והחברה יצאה במסע רכישות של 23 חברות, בהן טאמבלר, במטרה לשדר מסר צעיר. את המסר הזה היא ניסתה להעביר לעובדים שקיבלו טלפונים חכמים וארוחות חינם - כמו בגוגל.

אלא שבתוך הארגון מדברים על מנהלת קשוחה, יהירה שפועלת לבד בלי להתייעץ. בין אלו שנפגעו ממנה היה סגנה, אנריקה דה קסטרו. למרות שהוא מינוי אישי שלה, היא פיטרה אותו כשחשבה שהוא לא מספק את הסחורה. בוול סטריט לא התרגשו, אבל החברה עדיין לא רשמה עלייה בהכנסות למרות הכול. זו המטרה של מאייר לשנה הבאה, והיא הוכיחה עד היום שכשהיא מסמנת מטרה -היא גם משיגה אותה.