מאות מכתבי אהבה של מפקד האס-אס נמצאו בתל אביב

מאות תמונות, מסמכים ומכתבים של בכיר המפלגה הנאצית נתגלו בכספת בתל אביב. משפחה ישראלית החזיקה באוסף היסטורי נדיר של רשומות הקצין הנאצי היינריך הימלר שעמד בראש האס-אס, בהם גם מכתבי אהבה שכתב הקצין שאחראי למות מיליוני יהודים לאשתו, מרגה. בין מילות האהבה, ניתן היה לזהות בבירור גם הערות אנטישמיות ארסיות

כתבי האהבה המצמררים של הצורר הנאצי (AP)

ערב יום השואה הבינלאומי, נחשפים מאות מכתבים שכתב בכיר המשטר הנאצי שנשמרו בידי משפחה ישראלית - ונשמרו בכספת בתל אביב: אוסף של מאות מכתבים, מסמכים ותמונות של היינריך הימלר, מי שכיהן כראש האס-אס ושימש כשר הפנים של הרייך השלישי, ייחשפו החל ממחר בעיתון הגרמני "די וולט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר באוסף מרשים ומקיף של רשומות שערך הבכיר הנאצי בין השנים 1927 ל-1945, מהן ניתן ללמוד לא רק על סדר יומו והתנהלותו של מפקד האס-אס, אלא גם על אורחות חייו האישיים.

בשלב זה טרם ברור כיצד הגיע האוסף שנלקח מביתו של הימלר לאחר שהתאבד לידיה של המשפחה הישראלית. בארכיון הפדרלי של גרמניה אמרו כי הם מאמינים שהמכתבים הם אותנטיים וכי עולה מהם זווית שונה אודות התנהלות המשטר הנאצי בימי מלחמת העולם השנייה.

הבכיר הנאצי כתב: "לאשתי באהבה, מהייני שלך"

אלא שבין המכתבים ניתן למצוא גם מכתבי אהבה ששלח הימלר לאשתו מרגה בזמן שירותו במפלגה הנאצית ובמהלך המלחמה. רבים מהמכתבים האישיים הללו, מהם ניתן ללמוד גם על יחסיו של הימלר עם בן האומנה שלו, נחתמו בכינוי החיבה "הייני" (קיצור של היינריך) - כינוי אנושי למדי המיוחס למי שהיה אחראי באופן ישיר לרצח שיטתי של מיליוני יהודים.

"מכתבי האהבה ששלח הימלר לאשתו ואלה שהיא השיבה לו, נדמו כנורמליים לחלוטין. כאילו לא התנהלה מלחמה עקובה מדם ומיליונים נהרגו", תיארו בעיתון הגרמני את נוסח המכתבים שברבות הימים התברר כמצמרר במיוחד. עם זאת, במכתבים התמימים לכאורה באו לידי ביטוי גם התבטאויות אנטישמיות "ארסיות" של הבכיר הנאצי.

אלא שסיפור האהבה הזה הסתיים בפרידה: ב-1940 נפרד היינריך הימלר ממרגה, ועבר להתגורר עם מי ששימשה כמזכירתו. במאי 1945, עם תום המלחמה לאחר כניעת הנאצים, הימלר התאבד לאחר שבלע גלולות ציאניד - והשאיר אחריו מיליוני קורבנות ותיעוד היסטורי נרחב.